Tag rel=“author“ a Google Plus – zabití třech much jednou ranou

Google se snaží s každou aktualizací třídících algoritmů (.., Panda, Pinguin) likvidovat nejrůznější podvodné stránky (MFA, PR, linkfarmy aj.). To se mu v poslední době daří velmi dobře. Ono totiž odhalit podvodné stránky nemusí být zas tak složité. Problém těchto stránek je totiž přehnaná optimalizace, stovky nezajímavých zpětných odkazů apod. Nyní Google přichází s další zajímavou záležitostí, která se objevuje v HTML5. Tou je tag rel=“author“, který „možná“ pomůže přeskládat výsledky v SERPu (Search Engine Result Page, jednoduše – stránka s výsledky vyhledávání) a uspíší zánik Facebooku.

Asociálům a strašpytlům vstup zakázán

Vytváříte webové stránky? Pak se musíte socializovat na sociálních sítích. Většina lidí se socializuje na Facebooku, nicméně jak to tak vypadá, je dost možné, že tu s námi moc dlouho nebude. Tedy pokud nezačne něco dělat. Google se svou sociální sítí Google Plus zatím moc neuspěl, i přestože je dle mého názoru lepší než Facebook. Nabízí lepší funce, nepoužívá všemi nenáviděný timeline, nabízí lidem spoustu doplňkových služeb jako Gmail, Vyhledávání, Picassa, Reader, Schoolar, Book, Calendar, Docs, Android, Drive a mnohé další skvělé služby, které můžete zdarma používat (nebojte nic není zdarma, Google má vlastní platidlo a tím je vaše soukromí). Google se však nevzdává, a proto zvolil jinou vyjednávací taktiku. Zkrátka Vás svou sociální síť přiměje používat. Jak to udělá? Jednoduše, přes tag rel=“author“.

Geniální věci jsou jednoduché

Každý kdo kdy dělal webové stránky ví, že velká část návštěv přichází z Googlu. Stejně tak ví, že když se Google rozhodne zabanovat vaše stránky, donutí Vás zavolat svému psychiatrovi a domluvit si s ním schůzku, zejména pokud vám tyto stránky generují nějakým způsobem peníze. Rozházet si to s Googlem zkrátka není jen tak. Na internetu platí, že čím víc máte návštěv, tím mají Vaše stránky vyšší šanci se posunout v SERPu, protože čas od času na ně pár lidí někam na web umístí zpětný odkaz a to Vám v kombinaci s dalšími optimalizačními faktory pomůže vybudovat si dobrou reputaci, vydělat peníze, realizovat své sny apod. Nakonec, kdo by dnes takzvaně „psal do šuplíku“, že?

Celá myšlenka staví na tom, že internet je „prozatím“ relativně „anonymní“. Takže, hodně často narazíte fakt, že nevíte, čemu vlastně na internetu lze důvěřovat. Proto Google napadlo, že by Google Plus v kombinaci s tagem rel=“author“ mohl zvýšit důvěryhodnost vašich stránek. Po implemantaci tagu se v průběhu několika týdnů v SEPRu začne objevovat u vašich článků vaše fotka s odkazem na váš profil. Vypadá to v praxi takto:

Pěkné, že? Takový výsledek je mnohem důvěryhodnější. Stačí se podívat na to, kolik má autor lidí v kruzích a máte jasno, že to nebude nějaký ňouma. Samotná fotografie asi moc smysl nemá. Podmínkou totiž je, vložení fotky s obličejem, takže nepočítejte s tím, že si jako profilovou fotku dáte obrázek vašeho psa. Na druhou stranu, pokud zde člověk uvidí pohlednou ženskou tvář, určitě to ovlivní počet návštěv, které jsou mimo jiné také sledovány.

Samotná implementace je velmi snadná. Stačí používat zmiňovanou sociální síť, označkovat tzv. byline (česky text „napsal: xy“) tagem s odkazem na váš profil na Plusu. S následnou verifikací profilu proti stránce/článku. Pro technicky zdatnější: na vašich stránkách přibude takovýto odkaz:

„Napsal: <a rel=“author“ href=“http://plus.google.com/12121212121212?rel=author“>Pepa z Depa</a>“

Takto otagovat lze cokoliv, fotografii, video, hudbu aj. Pokud používáte WordPress, stačí si nainstalovat třeba „All in one SEO pack“, kde doplníte do políčka „Google Plus Profile Sitewide Default:“ url odkaz na profil. Pokud na vašem webu píše více autorů, pak je to trochu složitější, avšak nebojte pro WP existuje plugin „Google authorship for multiple authors„.

Král je mrtvý? Ať žije král?

Uvidíme kam tato symbióza webmasterů a Google povede. Jedno je jisté, pokud chcete uspět u Googlu, musíte hrát podle jeho pravidel. Sice Vás nenutí odkazovat na profil na Plusu, odkazovat se lze i na jiné stránky, nicméně pokud chcete být s Google za dobře, odkaz na Plusový profil radši uvedete. Facebook to asi nepoloží, protože ten se položí sám svým pitomým timelinem a faktem, že již vznikají lepší a hlavně anonymní sociální sítě. Prozatím však stále je Facebook number one.

Pokud nevěříte, poslechněte si to přímo od nejpovolanějších.

httpvh://www.youtube.com/watch?v=FgFb6Y-UJUI

Jedna myšlenka na “Tag rel=“author“ a Google Plus – zabití třech much jednou ranou”

  1. Dobry den, dal som rel=author do svojho eshopu ( do header.tpl), no ukazuje to len na indexovej stranke. Vedeli by ste mi pomoct ako dat rel=author na kazdu kategoriu? ( category.tpl neobsahuje head tag). Dakujem za odpoved

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..