Jak vytvořit svůj vlastní function.php plugin ve WordPressu

Čas od času, zejména pokud se zajímáte o nejrůznější SEO optimalizace, nebo prostě si potřebujete upravit funkcionalitu ve WordPressu, narazíte na to, že buď potřebujete, nebo je Vám doporučeno upravit soubor function.php. Pokud patříte mezi pokročilejší programátory pak zajisté víte, že nemá smysl zasahovat do core souborů WordPressu a nejen jeho.

Proč neměnit core soubory?

Na to je snadná odpověď. Pokud budete zasahovat do core souborů, zjistíte při příští aktualizaci šablony, nebo samotného WordPressu, že může velmi snadno dojít k jejich přepsání a tím pádem i jinému chování aplikace. To je velmi nežádoucí, takže je potřeba zásahy vyřešit jinak. Obecně, ať už jde o WordPress nebo jiný CMS, e-shopy jako Prestahop apod. platí, že veškeré zásahy je nejlepší dělat formou pluginů, nebo třeba override tříd.

Jak vytvořit funkcionální plugin pro Wordpress?

Zcela triviálně. Stačí v adresáři wp-contents\plugins vytvořit adresář s názvem pluginu. Je jedno jaké jméno vyberete. Do tohoto adresáře pak nahrajete soubor (soubor musí mít stejný název jako adresář), který musí začínat hlavičkou:

<?php
/*
Plugin Name: Můj function.php
Description: Můj skvělý plugin
Version: 0.1
License: GPL
Author: Mamka
Author URI: http://www.example.com
*/

?>

Tento zakomentovaný kód říká WordPressu základní informace o vaše pluginu. No a dále už jen stačí zde dopsat příslušné kódy, které potřebujete. Například funkci, která do uživatelského profilu přidá políčko pro url na Vašem Google Plus.

function yoast_add_google_profile( $contactmethods ) {
  // Add Google Profiles
  $contactmethods['google_profile'] = 'Google Profile URL';
  return $contactmethods;
}
add_filter( 'user_contactmethods', 'yoast_add_google_profile', 10, 1);

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..