Recenze Xiaomi Mi Electric Scooter Pro 2

Koupil jsem si elektrickou koloběžku Xiaomi Pro 2 v její nejsilnější verzi a rád bych se s vámi podělil o své zkušenosti. V tuto chvíli mám na jí najeto 100 km a v současnosti řeším první problém, tak snad recenze bude objektivní.

xiaomi scooter 2 pro

TLDR

Je super, kupte si jí 🙂

Lesk a bída elektrokoloběžek

Proč tak negativní nadpis ptáte se? No protože jsem naštvaný na to, že na oficiálních e-shopech Xiaomi nekoupíte náhradní díly a to mi vadí. Řekněme, že díly jsou, ale nekoupíte je u českého zastoupení Xiaomi. No a ty ostatní české e-shopy jsou docela tragédie, ne všechny, ale těch horších je více. Aktuálně řeším zkroucený brzdový kotouč, který jsem si s velkou pravděpodobností neopatrností poškodil a víte co, mám ho objednaný ze Slovenska, tak asi tak. Byl to jediný e-shop, který si dal tu práci, aby u kotouče napsal jeho velikost . V mém případě 120 mm. Je totiž ještě jedna 110 mm verze, ale tu nechci, byť píšou, že je také pro Pro 2.

Update: při psaní článku jsem narazil na jeden český fakt dobrý obchod s názvem CityBikes.

Pozitiva Pro dvojky

Co je dobré na Pro 2 a vlastně celé řadě Xiaomi koloběžek?

  • No kupujete si značku, tedy kvalitní koloběžku. Minimálně tak působí.
  • Je velmi robustní, prý z letecké hliníkové slitiny a opravdu by měla dost vydržet. Jsou mezi námi i magoři, kteří s ní skáčou z obrubníků, takže asi tak. Rozhodně to nezkoušejte.
  • Výborně brzdí, protože má dvě brzdy. Vzadu kotoučovou a vepředu elektromagnetickou. Když začnete brzdit, tak to bere hlavně přední brzda a brzdí to jak ďas. Někde jsem četl, že má i e-abs, ale to jsem zatím neměl možnost otestovat.
  • Koloběžka je výborně osvětlená, takže nemusíte dokupovat žádná světla. Já tedy mám na batohu přídavné červené světlo, ale to jen pro jistotu, přeci jen, abych byl ve tmě pořádně vidět.
  • Přítomnost designového a multifunkčního zvonku je velké plus.
  • I když je její nejvyšší rychlost jen 25 km/h, je to víc než dost. Fakt to stačí, sice z kopce mám blbý pocit, že omezovač rychlosti udržuje konstantní rychlost, ale fakt to stačí. I v této rychlosti je případný pád velmi nepříjemný.
  • No a nejlepší na tom všem je, že mě, cca 100 kg fotra uveze a dokonce i vyveze do mírnějších kopců docela v pohodě.
  • Přestože tlumení nárazů zajišťují pouze pneumatiky, docela to stačí. Tlumiče si můžete za pár tisíc dokoupit, takže pokud po nich toužíte, tak zhruba za 5 litrů si můžete na koloběžku dokoupit přední i zadní tlumič. Jezdím s koloběžkou po městě a městském parku docela bez problémů. Je pravda, že chodníky jsou v hrozném stavu, ale na to si zvyknete a za chvíli si najdete svoje cestičky, které tolik nedrncají.
  • Velmi snadno a rychle se dá složit. Chvíli mi trvalo, než jsem na to poprvé přišel, ale pak jsem zjistil, že je to geniálně snadné a velmi dobře vyřešené.
  • Je také dobré uvést, že je to super hračka pro geeky. V řídící jednotce je mikrokontrolér od STMicroelectronics. Přesné označení vám teď neřeknu, ale je to klasika, která pro znalé znamená, že si můžou s řídící jednotkou pohrát. Není to zas tak těžké, ale zase ne nic pro amatéry.
  • Last but not least, jezdit na této koloběžce je fakt zážitek. Používám jí na cesty do práce a je to fakt super. Z nudné cesty busem máte najednou příjemné svezení na čerstvém vzduchu. A to je paráda. Našel jsem si trasy, které jsou pro koloběžku vhodné a můžu na nich jet maximální rychlostí a fakt si to zatraceně užívám.

Proč si vybrat elektrokoloběžku a ne normální? Třeba, protože nechcete přijet do práce zpocení. Nebo ne vždy se vám chce hopsat na koloběžce. Jako rekreační bych si však vybral klasickou koloběžku.

Negativa Pro dvojky

Abych jen nechválil, tak zde jsou negativa.

  • Předně úzká řidítka. Nic co se nedá vyřešit a na co si nejde zvyknout, ale fakt je, že úzká prostě jsou. Popravdě bych docela ocenil, kdyby bylo možné je otočit ve složeném stavu koloběžky o 90 stupňů tak, aby nevyčnívala mimo tělo koloběžky. Ve vlaku mi to docela vadí.
  • Ovládací SW v mobilu je fakt hrozný. Musíte si nainstalovat pitomost s názvem Xiaomi Home, který fakt nechcete, no ale musíte. Fakt musíte, jinak koloběžka nebude jezdit. Bez prvotního připojení nejezdí, ale jen pípá. Předpokládám, že je to vynucováno proto, že je vám po spárování vnuceno krátké video o správném používání a někam do elektroniky koloběžky je zapsán datum aktivace koloběžky, to aby vám mohli v servisu naúčtovat pořádný balík za novou baterku, na kterou je záruka jen půl roku. Ale to je problém všech koloběžek, co vím.
  • No koupit jsem si koloběžku s největší baterií 12,8 Ah, aby uvezla bucifálka jako jsem já, což si vybírá svou daň v podobě hmotnosti. Ta je skoro 20 kg a nastupovat s ní do vlaku po schůdkách je docela výživné. Beru to sportovně, tak jsem rád, že si „zaposiluju“. Však zvedněte 20 kg na úroveň očí. Není to tak snadné.
  • Koloběžka je docela dlouhá, konkrétně 113 cm. Převážení v kufru auta problém není, ale počítejte, že si ukousne docela dost místa. Do malého auta jí dost možná vůbec nedostanete. Mám combi, takže mě to netrápí.
  • Okraje koloběžky nemají žádnou ochranu proti nárazu do mojí nohy. Nárazům se nevyhnete. Prostě čas od času nášlapná část mě udeří do kotníku, což není moc příjemné. Mám z toho nohu docela zrasenou.
  • Co na koloběžce fakt chybí a co nemá snad žádná koloběžka je ruční brzda. Alespoň nějaká primitivní nášlapná. Proč? No protože ve vlaku i v metru má koloběžka tendenci pořád někam popojíždět.
  • Aktualizace firmware mi nefunguje. Po spuštění Xiaomi Home je mi nabídnutá aktualizace, ale ta nefunguje, nicméně koloběžka funguje dobře, tak to neřeším, každopádně chyba to je a myslím, že se řeší výměnou řídící elektroniky.
  • Pokud si rádi hrajete, můžete si dokoupit kdejakou část koloběžky na netu. Baterku, motor, elektroniku a také drobné vylepšení, jakým je displej, který vám bude ukazovat napětí na baterce aj.
  • Docela jako velký fail shledávám absenci hodin na displeji. Jak už jsem napsal, koloběžku používám na cestu do práce a vědět kolik je aktuálně hodin je pro mě důležité. Vidět to na displeji by bylo fakt super.
  • Výměna pneumatiky předního kola spočívá v rozebrání celého elektromotoru. S tím bohužel nikdo nic nenadělá. Není to těžké, ale chvíli to trvá a pokud nejste manuálně zruční, raději to nedělejte a dejte koloběžku do servisu, nebo někomu šikovnějšímu.
  • Last but not least, tempomat. Ten je stupidní. Problém je v tom, že „plynem“ neříkáte, jeď rychleji, ale nastavujete rychlost koloběžky. Tempomat zareaguje až tehdy, když dosáhnete požadované rychlosti a tu si udržíte po dobu více jak 5 sekund. To na rozbitých chodnících jen málokdy dosáhnete. Je sice možné neoficiálním firmwarem tempomat upravit, ale přicházíte tak o záruku.

Pro zvídavé: pokud chcete vidět koloběžku rozebranou do posledního šroubku, zde je parádní fotogalerie https://www.scootersdirect.co.uk/blogs/news/xiaomi-m365-pro-scooter-teardown-inside).

Proč nenahrávat do koloběžky jiný firmware?

Protože si můžete poškodit koloběžku, zkrátit životnost baterií a nebo třeba si zničit motor, nebo přední pneumatiku. Je to snadné. Čím víc budete stresovat baterii a elektroniku koloběžky, tím dříve jí pošlete do šrotu. Mimo to, urychlíte a usnadníte přehřívání motoru, který se už tak dost zahřívá. Vysokou teplotou můžete způsobit demagnetizaci permanentních magnetů v rotoru a také zničení pneumatiky, které teplo zrovna nevyhledávají. Občas se v této souvislosti mluví o tom, že přední pneumatiky bouchají. Rozhodně tedy žádný neoficiální firmware nepoužívejte. Více o tom, zde psát nebudu, koho to více zajímá, nechť si to „vygooglí“.

Koupit nebo nekoupit elektrokoloběžku?

Ano, rozhodně koupit. Jezdění na elektro koloběžce je zábavné a možná i ekologické. Na trhu jsou různé další značky, nějaké lepší, nějaké horší. Horších je rozhodně víc. Lepších zas o tolik víc není a nejsou moc na běžné denní použití. U kol do 12 palců se ve vlaku bere koloběžka jako ruční zavazadlo a nevztahují se na ní přepravní poplatky a v metru je přeprava zdarma. Busem nejezdím, tak nevím jak to tam je. Oni tam stejně budou remcat, protože v buse je obecně málo místa a tato koloběžka je docela dlouhá.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..