Pro to Omikronem nejspíš neskončí?

Covid 19 je extrémně nepříjemný virus a v tuto chvíli jsem přesvědčen, že tu s námi zůstane a bude nás trápit dál. Proč?

Nejsem lékař a následující vyjadřuje pouze můj vlastní laický názor.

Dle evoluční teorie je Omikron verze, která správně zmutovala do méně zlobivé, avšak vysoce nakažlivé verze. Na rozdíl od jiných respiračních onemocnění stačí, když s nakaženým jste do tří metrů od sebe po dobu asi 5 minut, a i když na vás nebude kašlat, onemocníte jen díky tomu, že infikovaný dýchá.

Položme si zde otázku, proč vznikl/se prosadil Omikron? Protože je tu 7 miliard lidí, tedy dost prostoru na testování nejlepší verze a protože nosíme respirátory, které docela spolehlivě brání ostatním nemocem se šířit dál. A to platí i o Omikronu. Proto se v populaci prosadila méně škodlivá verze s extrémně vysokou infekčností.

A co potom ta další vlna?

Pokud se prosadí hloupý názor jaký razí myslím Španělsko a Británie, tedy že se na všechno vykašleme a naučíme se s C19 žít, dojde ke dvěma velkým problémům. Předně, v momentě, kdy přestaneme nosit respirátory, zažijeme super rychlou další vlnu. Přičemž se dá očekávat, že by to stále mohl být Omikron. Tedy na podzim, ve velmi krátké době populací proletí virus a byť nebude tolik škodit, bude problém s jeho rychlostí. Způsobí to, že v jednu chvíli bude doma, ať už v izolaci, nebo prostě jen v posteli, většina populace. A to je velký problém. V nemocnici třeba bude méně nemocných s C19, ale bude tam také extrémně málo zdravých lékařů. Ti však mohou chodit do práce nemocní, jak je to nyní, viz. současná pracovní karanténa. Čert ví. Faktem však bude, že velkou rychlostí zasáhne celou populaci.

A co další vlna?

Další vlna by mohla následovat, stejně jako je tomu u Omikronu nyní v lednu 2022, velmi rychle po předchozí, jenže bude jiná. Opět vlivem toho, že usnadníme viru cestu kolem světa, tak se logicky dle evolučních pravidel, začne v populaci prosazovat agresivnější verze viru. Proč? No protože jí nejspíše nic nebude bránit (silnější pes m..á). Tedy pokud se opět nevrátíme ke starému modelu nošení respirátorů. Pokud to neuděláme, tak dostaneme dost po čumáku. Totiž je blbost říkat, že pro virus není dobré svého hostitele zahubit. Jemu je to totiž jedno. Tohle je obyčejná evoluce/genetické algoritmy. Jinak to řeknu, v Africe je dost virů, které své hostitele velmi často zabijí. A víte co? Jsou tam pořád. Je to jen o tom, jak virus umí přežít mimo svého hostitele, tedy nás.

Závěrem bych chtěl říci, že nevím co bude, a netroufám si to odhadovat, ale jsem skálopevně přesvědčen, že Omikronem to nekončí. Tedy, pokud se vzdáme respirátorů. Léky na C19 jsou fajn, ale to aby je pomalu rozprašovaly letadly, aby se šíření viru zastavilo.

C19 je sice přirovnáván k chřipce, ale není to chřipka a je fatální chyba ho k ní přirovnávat, protože je na rozdíl od chřipky mnohonásobně nakažlivější.

Řešením by mohla být nová generace očkovací látky, která bude bránit proniknutí viru do těla a zabrání tak propuknutí nemoci.

PS: V 7 miliardách lidí by se také mohla najít mutace, která bude mít nástup nemoci zpožděný a bude mnohem agresivnější. V kombinaci s vysokou nakažlivostí, to může dopadnou extrémně špatně. Dejme si pozor a nechovejme se jak hlupáci.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..