Nakupování elektroniky v českých e-shopech je většinou bída

Tento post je určený pro začínající bastlíře a milovníky embeded systémů, kteří si nakupují všemožné elektronické moduly a součástky v českých e-shopech.

Pozor na české e-shopy s elektronikou

Je to vlastně rok nazpět, co jsem si koupil své první Raspberry Pi. Byla to láska na první pohled, protože je až neuvěřitelné, že do tak malého počítače je možné narvat takový výkon. Rozhodl jsem se tedy, že se podívám i na Arduino a ostatní „hračičky“. No a protože potřebujete k těmto jednodeskovým počítačům připojovat i periférie, jako jsou motory a všemožné snímače, musíte si nějaké obstarat. No a zde to začíná být docela nepříjemné. Dost českých ala Arduino eshopů nedělá nic jiného, než že nakoupí levné zmetky v Číně a ty pak prodává za mnohem vyšší ceny. To co v Číně koupíte za dolar, stojí u nás často i 200 Kč. Přitom si kupujete již zmíněné zmetky. Nejlépe to jde poznat na senzorech. Ty levné, což jsou senzory tak do 500 Kč, jsou velmi špatné napodobeniny originálů, což z e-shopu nepoznáte. Výsledkem je pak rozčarování nad modulem s teplotním senzorem k ESP8266, který v zimě ukazuje 18 stupňů a podobné jiné hovadiny. Navíc jak tak projíždím několik e-shopů současně, tak zjišťuji, že jsou někdy mezi nimi i docela nechutné cenové rozdíly. Včera jsem slintal nad multifunkčním osciloskopem do USB, kdy na jednom eshopu stojí 1800 Kč, přičemž ten samý, na v druhém stojí  3600 Kč. Dobré, že. Vyplatí se porovnávat ceny. Děs běs. Dovolím si říci, že přestože tito přeprodejci čínských zmetků fungují zcela na 100% a není možné si na samotné služby stěžovat, tak na zboží rozhodně ano.

Kde koupit kvalitní zboží?

Ve velkých e-shopech. Většina shopů jsou malinké obchůdky, ale existuje pár velkých a ne vždy českých, ve kterých se nakupuje úplně jinak. Myšleno tím, že nekupujete zajíce v pytli. Reklamu zde nikomu dělat nebudu, takže hledejte.

Další z možností jak si příslovečného králíka v pytli alespoň trochu prohlédnout, je nakupovat přímo v Číně. Alibaba apod. jsou platformy, kde prodávají často přímo výrobci, takže rychle zjistíte, jestli je to originál, nebo ne. V recenzích, pak kupující píší často hodnotné recenze, které vám napoví.

V neposlední řadě kupujte známé značky a trvejte na nich. Jakmile je komponenta bez loga výrobce, je to většinou kopie.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..