Pár rad jak usnout

Problém se spaním má poměrně dost lidí, proto mám pro Vás přichystaných pár rad, které by Vám mohli pomoci. Ještě než začnu, berte rady s rezervou, každý jsme jedineční a tak na každého funguje něco jiného. Následující tři rady však platí pro každého.

1. Ložnici nepoužívejte k ničemu jinému, než ke spánku a plození potomků.

2. Pokud nemůžete usnout, nestresujte se v posteli, jděte si radši číst knížku.

3. Honí-li se Vám v hlavě spousta myšlenek, vezměte si do postele papír a tužku. Nápady, úkoly apod., které vás napadnou, si zapište na papírek.

Další rady, zabírající individuálně 

1. Dejte si před spaním horkou koupel. Bylo prokázáno, že se lépe usíná, pokud vám klesá tělesná teplota.

2. Pokud trpíte chronickou nespavostí, zkuste tzv. restrikci spánku.  Spěte každý den maximálně 6 hodin po dobu 4 týdnů a to i v případě, že chcete spát dál.

3. Pokud se přes den chcete  trochu prospat, pak tak učiňte mezi 14 a 17 hodinou maximálně na 30 minut. Mimo tento čas nechoďte spát.

4. Kofein a ani alkohol Vám před spánkem nepomůžou. Alkohol sice pomůže rychleji usnout, avšak kvalita spánku nebude dostatečná a druhý den se budete cítit unavení.

5. Pokud musíte vstávat před rozedněním, pak Vám pomůže modré intenzivní světlo, které stimuluje mozek a pomáhá tak snížit hladinu hormonu melatoninu, který pomáhá spát.

6. Poslední jídlo přes spánkem, by mělo být složené z uhlovodanů ( uhlovodany jsou jednoduché cukry – sacharóza ze třtinového nebo řepného cukru a fruktóza obsažená v ovoci – nebo složené – škroby, jejichž zdrojem jsou chléb, pečivo, těstoviny, luštěniny a zelenina.). Maso – bílkoviny před spánkem omezte na minimum.

7. Pokud hodně cestujete napříč časovými zónami, dojde k rozladění vašeho bioritmu. Ten se dá vyresetovat hladověním. Před cestou letadlem nejezte a pijte pouze vodu. Druhý den si dejte normálně snídani. Hladověním dojde k vyresetování tzv. „potravinových hodin“, které také máme a normálně je nepoužíváme.

8. Pokud cítíte před spánkem napětí, nebo stres, proveďte jednoduché relaxační cvičení. Lehněte si a po dobu 20 minut střídavě napínejte a uvolňujte prsty na nohou, hýžďové svalstvo, bicepsy, tricepsy, hodně otvírejte a zavírejte pusu. Tím dosáhnete celkové relaxace těla a mysli.

9. Chrápání lze omezit zubní protézou, která vám bude fixovat jazyk na jednom místě. Tyto protézy by měli být k sehnání v lékárně.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..