Kdo stvořil Boha?

Před malou chvílí mě na ulici odchytli jehovisti. Nechci zde řešit, co jsou zač a proč je dobré je obejít, ale chci se zeptat v reakci na jejich dotaz, jestli psa, kterého jsem venčil, stvořil bůh nebo evoluce.

Samozřejmě jsem odpověděl, že evoluce a o tom jsem silně přesvědčený. V zápětí pán, který mě oslovil, povídá „vše má svého stavitele, dům někdo postavil, i psa někdo postavil a dle mého názoru to byl bůh, bla, bla, bla něco o vesmíru a bohu…“. Když jsem po úspěšném úprku šel po schodech domů, napadlo mě „kdo postavil boha? Kde se vůbec vzal, pokud tedy nějaký je?“. Kdo to ví, ať odpoví, já to rozhodně nevím. Odpověď, že bůh je věčný a že tady je odjakživa, není odpověď, protože to samé by šlo říct i o vesmíru.

No, tak co, odpoví mi někdo, na tuto filozofickou otázku?

2 komentáře u „Kdo stvořil Boha?“

 1. Bohem nám to je co nám jistoty zajišťuje
  Nejvíce milujeme jistotu a logicky nejvíce nenávidíme nejistotu, jistota je pro nás drogou, protože pokud o ni přijdeme, máme z toho deprese.
  Jisté je to co se opakuje tomu i věříme, že se to bude opakovat, jisté je, že po zimě přijde jaro a léto, potom zde bude podzim a zima.
  Zde jde o přirozené jistoty, které má každý živý systém ale člověk má navíc i mnoho jiných materielních a duchovních jistot které ostatní živé systémy již nemají.
  Trestáme vězením a smrtí jedince co se snaží náš svět jistot násilně narušit tím že; lžou, kradou, vraždí, znásilňují, atd.
  Jistoty jsou nám absolutně svaté, je to naše jediné pravé přirozené náboženství, které uznává každý člověk, aniž si to uvědomuje, ostatní politické a náboženské ideologie to jsou jenom ubohé amatérské napodobeniny víry v jistoty.
  Jakmile nějaký fanatický ideolog slíbí a potom i dá lidem veliké existenční a duchovní jistoty, může si s lidmi dělat, co jej napadne a lidské stádo jej bude poslušně kamkoli následovat.
  Pokud ale se vezmou lidem jejich existenční a duchovní jistoty, začne se lid okamžitě bouřit a může dojít i k tomu že krvavá revoluce zlikviduje ideologickou elitu.
  Život je založen na investování, a pokud mnoho investujeme tak potřebujeme jistotu, že o svoje investice nepřijdeme.
  Nejsou zde jenom materielní investice, jsou zde i investice do vzdělání a našeho zdraví, i děti jsou pro nás investicí, protože v nich pokračuje to, co jsme my během života nestihli.
  Podnikatel investuje mnoho času a peněz do podnikání a potřebuje jistotu, že on o svoje veliké investice nepřijde, pokud on nemá jistotu, byl by hloupý, kdyby podnikal.
  V současnosti mnoho podnikatelů ukončilo svoje podnikání, protože ztratili jistotu, že budou mít ze svých investic očekávaný zisk.
  Míra jistoty je spojená se vzdáleností, čím více je nám něco vzdálené, tím více je to spojené s nejistotou, a čím více je nám něco blízké, tím více je zde i jistoty.
  Současný člověk je donucen mnoho cestovat a tím je zde i mnoho nejistoty, podívejte se na strom, který má kořeny jeho existence je jistá a proto má i mnoho ovoce.
  Necestujeme ale jenom tělesně, musíme mnoho cestovat i duševně a tím je zde i duševní nejistota.
  Veliké změny v naší civilizaci nastali díky železniční přepravě, kdy bylo možné po kolejích rychle a levně přepravit veliké množství lidí a zboží.
  Rozvoj přepravy vytvořil obrovské změny a tím i začali mizet mnohé výhody a začalo zanikat mnoho druhů podnikání.
  Moderní výrobek je většinou vytvořen z dílů a surovin, které se vyrobili a vytěžili v různých částech světa a potom se na jednom místě vyrobili a zabalili, aby se zase do různých částí světa rozvezli.
  S narůstající složitostí logicky přichází i nejistota, mohli bychom obrazně říci, že jistota to je ráj a nejistota to je očistec.
  Jestliže někdo hledá ráj, hledá jistoty, které mohou být; ekonomické, ideologické, zdravotní, duševní, atd.
  Drogy nabízejí iluzi jistoty a je na každém jestli se spokojí s iluzemi jistoty, nebo bude hledat skutečné životní jistoty.

 2. Až na to podnikání souhlasím. Podnikání je nejistota. Nikdy nevíte, jestli příští týden budete mít peníze nebo zakázky. Sám podnikám, takže to znám. Investuji a nevím, jestli se mi moje peníze vrátí.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..