Jak opravit poškozené přílohy v Mozille Thunderbirdu

To co zde popíšu je výsledek cca 5 hodin práce, během které jsem se snažil zjistit, proč odeslaný email se ve složce „Odeslané“ zobrazuje jako poškozený. Respektive s poškozenou, nulovou, přílohou.

Vše začalo na počítači s nainstalovaným prehistorickým Thunderbirdem 2.0.2, který několik let bez problémů fungoval. Podotýkám, že uživatel používal IMAP. Jednoho dne si uživatel stěžoval na rozbité přílohy, které měly nulovou velikost. Protože, uživatel používal IMAP, prošel jsem si diskuze a vyzkoušel různá nastavení. Údajně má Thunderbird špatně počítat velikost přílohy. Žádné z nastaveních mi však nepomohlo. Nakonec jsem narazil na jednoduchou radu, kterou bylo vytvořit nový profil a přetáhnout do něj veškerá předešlá nastavení. To jsem udělal a vše začalo být ok.

Návod na vytvoření nového profilu a přetažení dat

0 – vyhodil jsem IMAP a nastavil POP3.

1 – proveďte kompletní zálohu třeba přes oblíbený program MozBackup.

2 – pusťte Thunderbird s parametrem „-ProfileManager“ (př: c:\Program Files\Mozilla Thunderbird\thunderbird.exe – ProfileManager).

3 – vytvořte si nový profil s odlišným názvem než stávající a ukončete Thunderbird.

4 – z adresáře s poškozeným profilem si přetáhněte soubory user.js a prefs.js, já soubor user.js nenašel, tak jsem přetáhl jen prefs.js. Otevřete tyto soubory a změňte cesty ze starého profilu na nový. Adresář s profilem najdete třeba v nastavení účtu. Stačí si ho pak zkopírovat průzkumníka a hned jej otevřít.

5 – Pokud potřebujete přetáhnout i pluginy, pak zkopírujte adresář Extensions do nového profilu. Dále smažte soubory extensions.ini, extensions.cache, extensions.rdf. Ty se po spuštění znovu vytvoří s novými cestami.

6 – Pokud používáte adresáře, tak přetáhněte všechny soubory s příponou .map do nového profilu.

7 – Pokud chcete zachovat slovník používaný při opravách chyb, přetáhněte soubor persdict.dat opět do nového profilu.

8 – Dále jednoduše stačí překopírovat adresář Mail a ImapMail a jejich podadresáře do nového profilu. Pokud již tam nějaké jsou, přepište je.

8a – Na přetahování emailů je udělaný plugin, který to vše zvládne celkem dobře. Plugin se jmenuje  ImportExportTools. Práce je s ním snadná. Stačí po instalaci kliknout na složku, kterou chcete exportovat ze starého profilu a v Nastavení si najít položku ImportExportTools a vybrat si pro vás nejvhodnější druh exportu. Plugin umí zachovat i strukturu složek, což je moc fajn.

9 – Goto Bod 2. Dále dvakrát klikněte na nový profil, čímž spustíte Thunderbird s novým profilem.

10 – Zkontrolujte nastavení emailu, nainstalujte plugin ImportExportTools a naimportujte si vyexportované emaily.

Toť vše. Postup je psaný z hlavy, tak snad jsem na nic nezapomněl.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..