Jak meditovat – návod pro technokratické ajťáky

Hnaný NEURORESTARTEM pana Čmolíka, jal jsem se zase trochu věnovat svému mozku (o mozek se zajímám již poměrně dlouho). Postupně jsem se propracoval až k meditacím, které jsou pro většinu normálně smýšlejících lidí něčím, co je obestřeno divnými slovy, jako je energie z vesmíru, éterické tělo a jiná podobná divná slova, která popravdě nedávají a dle mého názoru ani nemají žádný význam. Jsou to jen divná slova, často divných lidí, který takto popisují často zcela normální jevy, které se v nás odehrávají. Takže jak a proč vlastně meditovat?

Proč meditovat?

V řeči počítačů je meditace takový „stand by režim“, během kterého nedojde k vypnutí mozku (CPU), ale ke spuštění relaxačního a regeneračního programu. Pravidelná meditace pak pomáhá mozku třeba efektivně pracovat ve stresových situacích, během kterých jinak dochází doslova k vypnutí čelního mozkového laloku a při dlouhodobém stresu pak k jeho různým poškozením, které vedou až ke změnám chování. Mimo to meditací dosahujete vnitřního klidu, lepší koncentraci, srdečnějšího chování apod.

Jak meditovat?

Mno, poměrně jednoduše. Nehledejte v tom nic zázračného. Stačí se pohodlně usadit na klidném místě, třeba ve známé poloze lotosového květu (běžně tak sedí Buddha), která je asi nejosvědčenější. Není to však nutné, klidně seďte na židli apod. Zkrátka seďte jakkoliv pohodlně (hlavně si nelehejte). Zavřete oči, nehýbejte se, nemluvte  a snažte se na nic nemyslet. To bude zejména ze začátku asi složitější, ale časem na to přijdete. Jediné na co se můžete soustředit je své dýchání, které nijak neovlivňujte. Je totiž potřeba zcela přirozeně a nenuceně dýchat. Až se vám uklidní mysl, budete postupně upadat do hlubšího stavu relaxace, v kterém se vám dýchání zpomalí.

Doba meditace záleží jen a jen na vás. Někomu bude stačit 10 minut, někdo bude radši meditovat hodinu. Každopádně vám doporučuji meditovat když budete vyspalý, jinak u meditace usnete a to není jejím cílem.

Co se týče meditační hudby, klidně jí poslouchejte, avšak poslouchání hudby není zcela přirozené u meditace. Mniši také u meditací nic neposlouchají. Pokud vám to však bude dělat dobře, hudbu klidně poslouchejte. Konec konců existují různé stimulační nahrávky (šamanské bubny apod.), které vám mohou pomoci změnit stav mysli.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..