- Následující děláte na vlastní riziko. Autor článku nenese žádnou zodpovědnost za případné poškození zařízení.
- Vždy pracujte s vypnutým zařízením odpojeným od napájecí sítě.
- Pamatujte, že tímto postupem přijdete o záruku!!!
Pokud patříte mezi šťastlivce, kteří jako mi v práci a vyfasovali několik kopírek Ricoh, pak vás zajisté bude zajímat, jak se vypořádat s chybami SC552 a SC551. Objevují se nám tak moc často až nám servisní technici řekli co s tím máme dělat, abychom je pořád na takové drobnosti nezvali. Opravit takovou chybu je totiž docela snadné. Problém je v tom, že v pekárně jsou dva primitivní kontaktní termistory, na které se při tisku pomalu nabaluje toner. Tím dochází k oddálení termistoru od zapékacího válce a elektronika to pak vyhodnotí jako již zmíněnou chybu.
Co s tím?
Kvitování chyby
Nejprve je potřeba zkusit kvitovat nahlášenou chybu. Někdy to pomůže. To se udělá tak, že zmáčknete žluté tlačítko a dále pak tlačítka 1 0 7 c. Tím se dostanete do servisního módu, v kterém kliknete na tlačítko System SP a pak tiskárnu vypnete. Po zapnutí by chyba měla zmizet. Pokud nezmizí, pokračujte dalším krokem.
Vyčištění termistorů
Termistory v pekárně se dají poměrně snadno vyndat. Pokud to budete dělat poprvé, tak pozor na to, že budete potřebovat ostrý křížový šroubovák, který bude schopný se do šroubu zakousnout a povolit ho. Poprvé to není nic snadného. Navíc se hlavičky šroubů rychle otupí, takže je potřeba pracovat opatrně. Po vyndání termistorů bohatě stačí bříškem prstu jemně odstranit napečený toner. Někdy je potřeba chvilku s prstem po termistoru „šmudlat“, než toner povolí. Také je potřeba prohlédnout zapékací válec v místech umístění termistorů, protože jsou tam někdy kousky spečeného toneru. Ten opět pouze prstem odstraňte. Pozor na to, že válec nesmíte poškrábat!!! Po instalaci termistorů zpět, by po zapnutí kopírky měla chyba zmizet. Pokud ne, proveďte kvitování chyby viz. předchozí odstavec.