Wedos a Let’s Encrypt – osobní zkušenost část 1

V posledních letech se díky certifikační autoritě Let’s Encrypt masově přechází na šifrování komunikace mezi weby a jejich návštěvníky. Nebudeme teď řešit, jestli má smysl přecházet na HTTPS nebo ne ( to víte že má ),  hned se podíváme na to, jak si v této záležitosti vede Wedos, u kterého mám většinu svých www stránek.

Kdo si počká, ten se dočká

Přecházet hned v první vlně na HTTPS nemělo smysl. Jednak Wedos se od Let’s Encrypt y počátku distancoval, a tak jeho nasazení bylo komplikované. Navíc byly problémy se SEO, které měl jak Google tak Seznam. Oba si dnes už docela s přechodem na HTTPS poradili a tak nic nebrání hladkému přechodu. Wedos postupem času také podlehl Let’s Encrypt a tak i on nyní nabízí prozatím poměrně hloupý přechod na HTTPS.

Jak přechod proběhl?

Velmi rychle a snadno. Stačí si aktivovat službu SNI, pomocí které se obchází nutnost mít pro každou doménu IP adresu. To stojí paušálně 10 Kč/měsíc, což je směšné. Aktivace byla rychlá, doslova na jedno kliknutí. Pak již stačilo poslat přes kontaktní formulář seznam domén, které pro které chci certifikáty zdarma a to bylo vše. Opět vše proběhlo velmi rychle. A to bylo vlastně vše. Nyní se na řadu dostal WordPress, který mě celkem zklamal. Jednak neumí sám nastavit .htaccess soubor, takže vás čeká laborování a desítky chybových hlášek o zacyklení stránek. No a dále pak se výchozí šablony neumí poprat s HTTPS. Takže musíte doinstalovat nějaký z pluginů (třeba SSL Insecure Content Fixer), které se postarají o to, aby se skripty, obrázky aj. přepsali na https. Tohle mě fakt naštvalo. Taková pitomost a ono to je takový problém. Na druhou stranu mě to jen utvrzuje ve faktu, že WP má velké nedostatky, na které se musím podívat a poladit je, o tom však někdy jindy. Mimochodem, pochybuju, že ostatní CMS s tím nemají problémy. No nicméně po instalaci pluginu se hodně odkazů přepsalo, ale ne vše. Něco HTTPS nepodporuje, takže se s tím musím nějak poprat jinak.

Co SEO, má si kde hrát?

To víte že ano. Přechod prozatím vypadá velmi poklidně. Návštěvnost je stejná jako vždy. Uvidím časem. Seznamu to chvíli trvá, než mu to dojde a tak ještě o SEO nemůžu moc mluvit. Ale nebojte, napíšu o tom krátký report tak za měsíc, nebo dva.

Závěr: HTTPS a Wedos? Super! Ještě doladit to zadávání domén a je to paráda!!!

 

2 komentáře u „Wedos a Let’s Encrypt – osobní zkušenost část 1“

  1. Ako to je teraz po roku – zaznamenali ste nejaké výraznejšie zmeny po nasadení, alebo aspoň nejaké zmeny v návštevnosti z vyhľadávačov, vďaka nasadeniu certifikátu?

  2. Ne žádné zlepšení jsem nezaregistroval. Nicméně chcete-li být s Google kamarád, tak vám asi nic jiného nezbude, než to nasadit.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..