Čemu na internetu věřit a čemu ne?

V současné době pracuji na jednom svém internetovém projektu, který vyžaduje dohledávání různých relevantních informací. Vzhledem k tomu, že je největším zdrojem informací internet, hledám výhradně tam. Bohužel se tam setkávám s čím dál více naprosto rozdílnými názory i na věci, které se na první pohled zdají být jasné a neměnné. Jak tedy najít to, čemu se dá věřit?

Na otázku čemu věřit se odpovídá velmi špatně. Hodně záleží na tom, jaké informace hledáte. Jediné neměnné, na čem se lidé více či méně shodují, jsou výsledky exaktní vědy, jakými jsou například matematika, fyzika, chemie apod. Jen zde se lidé dokáží jakž takž shodnout. V tom ostatním to zkrátka není možné.

Proč se lidi neshodnou?

Opomenuli fakt, že každý člověk má různé zdroje informací, z kterých dále vychází, tak již ze samotné podstaty fungování lidského mozku není možné se kdy vůbec na něčem shodnout.

Drtivou většinu našich znalostí máme díky empirickému pozorování. Toto pozorování s ohledem na extrémní komplexnost našeho světa a fyzickou omezenost našich mozků má bohužel své limity. Z toho důvodu někdo bude například říkat, že pojídání vitamínových suplementů je zdravé a druhý bude říkat že ne, byť se v obou případech bude jednat o odborníky ve svém oboru. Naštěstí díky narůstajícím vědomostem, dochází k neustálému zpřesňování empiricky získaných informací.

Díky moderním technologiím umožňujícím efektivní sdílení informací a modernímu samoregulujícímu se kapitalizmu, který jediný je skutečným hybatelem věcí, dochází k raketovému nárůstu vědomostí. Tyto vědomosti bohužel lidský mozek není schopný globálně zpracovat do nějaké „finální“ podoby. Proto bude muset nastat doba, která již pomalu  nastává, kdy se bude muset celé lidské vědění vzít a zpracovat do „jedné encyklopedie lidstva“. První jiskrou je počítač IBM Watson, jehož potenciál si zatím lidstvo neuvědomuje. Tento počítač je totiž schopný vyhledávat na internetu různé informace, ty pak zpracovat a využít pro řešení zadané úlohy.

V současné době tedy není možné jednoznačně říci, tomu a tomu zdroji se dá věřit. Jediné co můžete dělat, je ověřovat si informace u statisticky významného množství zdrojů a jejich shody pak brát jako bernou minci. Zdůrazňuji, že záleží na povaze informace jakou žádáte.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..