Zamyšlení nad mírou konverze u PR článků

Před pár dny se mě jeden člověk zeptal na to, jestli měřím, a jakou mám míru konverze tzv. ROIReturn On Investments, na nabízených stránkách. Čím déle o tomto přemýšlím, tím častěji docházím k závěru, že je to vlastně neskutečná blbost.

Ano, ROI je potřeba měřit, o tom žádná. Na druhou stranu, pro každý projekt vychází ROI jiný, nebo se mýlím? Například, když prodávám rohlíky a zaplatím si reklamní článek za 1.000,-Kč, tak abych měl ROI tak nějak v černých číslech, musí dojít ke konverzi řekněme alespoň 20 zákazníků, kteří si koupí každý cca 50 rohlíků. Zatímco u článku který bude propagovat zlaté hodinky, mi k návratu investice stačí 1 konvertovaný zákazník. A od toho se odvíjí přeci i to, kolik zákazníků musí článek přečíst. Pokud obecně je konverze mezi 1 – 10%, pak článek o drahých hodinkách by teoreticky mělo pro vrácení investice přečíst 100 lidí. Zatím co článek o rohlících by muselo přečíst alespoň 1.000 lidí. Z toho vyplývá, že říci, že průměrná ROI na mém webu je 5%, je nesmysl.

O výši ROI navíc rozhoduje více faktorů, než článek sám. Počet čtenářů článku, styl napsání článku (fyzická konfrontace s produktem vydá na 100x lepší článek, než když ho píšete naslepo od stolu), aktuální poptávka po produktu, ale i styl provedení webu investora, úroveň jeho služeb (online platby, podpora, web samotný, aj.) apod. A když vezmu v úvahu, že pro zvýšení ROI stačí změnit barvu tlačítka koupit z červeného na velké zelené, které ještě k tomu musí být ve středu stránky, tak se nemůže nikdo na ROI ptát, prostě protože, je to v tomto případě nesmysl.

ROI je v případě PR článků potřeba měřit zpětně a individuálně pro každý projekt zvlášť. Mimo to, článek za 1.000,-Kč není nic extra drahého. V případě PR článků navíc dochází k rozdrobení rizika na více webů. Výsledný ROI pak pro investora bude suma investice / počet všech platících zákazníků. Kdybyste to počítali pro každý článek zvlášť, tak by jste v polovině případů měli ROI v červených číslech, ale to je přeci hloupost, protože ve výsledku by vše mohlo být OK.

PS: Fakt, že jsem zapomněl na to, že zákazník nemusí ihned produkt koupit, ale vrátit se k němu za týden, a ještě k tomu produkt koupit z jiného PC (cookies), jedině svědčí o tom, že měření ROI je vysoce komplexní záležitost, kterou efektivně zvládne změřit jen málokterá firma. Navíc, i měření ROI něco stojí, někdo to totiž musí analyzovat. Takže k výsledku je také potřeba přičíst cenu na výslednou analýzu situace.

Pokud si myslíte, že to tak není, prosím napište mi do komentáře.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..