Zamyšlení nad mírou konverze u PR článků

Před pár dny se mě jeden člověk zeptal na to, jestli měřím, a jakou mám míru konverze tzv. ROIReturn On Investments, na nabízených stránkách. Čím déle o tomto přemýšlím, tím častěji docházím k závěru, že je to vlastně neskutečná blbost.

Ano, ROI je potřeba měřit, o tom žádná. Na druhou stranu, pro každý projekt vychází ROI jiný, nebo se mýlím? Například, když prodávám rohlíky a zaplatím si reklamní článek za 1.000,-Kč, tak abych měl ROI tak nějak v černých číslech, musí dojít ke konverzi řekněme alespoň 20 zákazníků, kteří si koupí každý cca 50 rohlíků. Zatímco u článku který bude propagovat zlaté hodinky, mi k návratu investice stačí 1 konvertovaný zákazník. A od toho se odvíjí přeci i to, kolik zákazníků musí článek přečíst. Pokud obecně je konverze mezi 1 – 10%, pak článek o drahých hodinkách by teoreticky mělo pro vrácení investice přečíst 100 lidí. Zatím co článek o rohlících by muselo přečíst alespoň 1.000 lidí. Z toho vyplývá, že říci, že průměrná ROI na mém webu je 5%, je nesmysl.

O výši ROI navíc rozhoduje více faktorů, než článek sám. Počet čtenářů článku, styl napsání článku (fyzická konfrontace s produktem vydá na 100x lepší článek, než když ho píšete naslepo od stolu), aktuální poptávka po produktu, ale i styl provedení webu investora, úroveň jeho služeb (online platby, podpora, web samotný, aj.) apod. A když vezmu v úvahu, že pro zvýšení ROI stačí změnit barvu tlačítka koupit z červeného na velké zelené, které ještě k tomu musí být ve středu stránky, tak se nemůže nikdo na ROI ptát, prostě protože, je to v tomto případě nesmysl.

ROI je v případě PR článků potřeba měřit zpětně a individuálně pro každý projekt zvlášť. Mimo to, článek za 1.000,-Kč není nic extra drahého. V případě PR článků navíc dochází k rozdrobení rizika na více webů. Výsledný ROI pak pro investora bude suma investice / počet všech platících zákazníků. Kdybyste to počítali pro každý článek zvlášť, tak by jste v polovině případů měli ROI v červených číslech, ale to je přeci hloupost, protože ve výsledku by vše mohlo být OK.

PS: Fakt, že jsem zapomněl na to, že zákazník nemusí ihned produkt koupit, ale vrátit se k němu za týden, a ještě k tomu produkt koupit z jiného PC (cookies), jedině svědčí o tom, že měření ROI je vysoce komplexní záležitost, kterou efektivně zvládne změřit jen málokterá firma. Navíc, i měření ROI něco stojí, někdo to totiž musí analyzovat. Takže k výsledku je také potřeba přičíst cenu na výslednou analýzu situace.

Pokud si myslíte, že to tak není, prosím napište mi do komentáře.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..