Volkswagen Golf IV – Jaká žárovka patří do panelu topení a jak jí vyměnit?

Tento krátký příspěvek vznikl jako nutnost upřesnit pro ostatní majitele VW Golf IV typ žárovky, která patří do panelu topení, protože i přestože je na toto téma vedeno spousty diskuzí a napsáno spousty článků, nikde se ničeho kloudného nedočtete.

Ovládání topení v VW Golf IV je stejně jako u jiných automobilů podsvětlené žárovkou. Ta nese označení T5. Koupit jí můžete skoro v každém hypermarketu a možná i na benzínkách. Cena v Globusu byla 25 korun za 1 kus, přičemž se prodává po dvou kusech. Žárovka je 12V s příkonem 1,2W (na žárovce je nápis GK 12V 1.2W). Na netu jsem narazil i na diskuze o 5W žárovce, tak jen pro upřesnění – tohle je ta správná. Svítí perfektně. 5W bych se tam neodvážil cpát (vyšší teplota, větší spotřeba apod.).

Frajeři vymění žárovku za diodu nesoucí stejné označení. Dají se koupit asi za dvacku. Lépe se s nimi pracuje a rozhodně nepraskají při vytahování a více vydrží.

Jak vyměnit žárovku v panelu topení?

Snadno. Prostřední ovladač topení, který reguluje rychlost ventilace je potřeba opatrně vytáhnout. Ideálně pomocí kombinaček s čelistmi omotanými elektrikářskou páskou, aby nedošlo k poškrábání ovladače. Připravte se na to, že ovladač drží poměrně silně.

Po vyjmutí uvidíte ve středu žárovku. Tu je potřeba opatrně kleštěmi s plochými čelistmi, opět omotanými elektr. páskou, vytáhnout. Chcete-li žárovku vytáhnout celou, buďte velmi, opravdu velmi opatrní. Sklo žárovičky je velmi tenké a příliš snadno praská. To se stalo i mě. Pokud k tomu dojde, musíte si nějak poradit a žárovku vytáhnout (nebojte není přišroubovaná). Vyndat prasklou žárovku se mi podařilo tak, že jsem malými kleštěmi chytil zbytek vlákna žárovky a vytáhl jí ven.

Instalace je snadná. Prostě žárovičku opatrně do objímky nasunete a vložíte zpět ovladač rychlosti otáčení ventilace.

Žárovku jsem se pro vás pokusil nafotit. Nebylo to snadné a nechtěl jse se s tím patlat dvě hodiny, tak sorry. To dole je stín.

žárovka T5

2 komentáře u „Volkswagen Golf IV – Jaká žárovka patří do panelu topení a jak jí vyměnit?“

  1. Zdravím, chci se zeptat na to jestli tam je jenom jedna žárovka v tom prostředním ovladači? Dík za info.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..