Už nejsem na žádné sociální síti a je to super!

Tak a je to. FB a LinkedIn jsem zrušil už před lety a dnes i Twitter. Proč?

Proč nepoužívám sociální sítě?

Hned z několika důvodů.

Kradou mojí autonomii a dělají ze mě ovci – nějaký stupidní algoritmus rozhoduje o tom, co uvidím, a co ne. Sorry jako, ale tohle opravdu nechci. Příklad budiž tento. Chcete-li, aby vaše příspěvky vůbec někdo viděl, musíte pořád přidávat nové, jinak budete mít nízké skóre a ty vaše nikdo neuvidí. WTF! Končí to tím, že jsem sice sledoval na twitteru 600 účtů, ale zobrazovaly se mi příspěvky od necelých 30 nejaktivnějších účtů.

Kradou můj čas – Twitter jsem sledoval docela často, někdy až moc. Přitom jeho sledování ve výsledku pro mě nemělo nějaký extra přínos. 

Možná nejsem zas takový asociál, jsem totiž na Youtube. Pouze však jen jako konzument vzdělávacích kanálů, kterých jsou tam tisíce a tisíce, v angličtině samozřejmě. Mimochodem, díky Youtube jsem sám udělal kompletní rekonstrukci koupelny.

Jsou stupidní – Twitter dodnes neumí základní věci, jako editaci tweetu. Navíc ty časy, kdy třeba Facebook za něco stál, jsou ty tam. Osobně nesnáším, když se mi pod rukama mění nějaký program, což Facebook dělal dost často a přitom mi to nic pozitivního nepřinášelo, naopak, s postupujícím časem je to s FB horší a horší.

Samé dezinformace a politické bláboly – Jsme jen lidi, takže občas i na profi účet napíšeme nějaký svůj osobní názor, což účet často dehonestuje. Zejména nekonečné navážení se do politiků. Bylo toho už moc a bylo to trapné. Mimo to, kauzy kolem sociálních sítí a šíření dezinformací mě fakt nebaví a nanejvýš rozčilují. Přitom klasická diskuzní fóra stále existují a vládnou v nich velmi přísní admini, kteří nic takového nedovolí. Jen si zkuste na WebTrhu napsat něco nekorektního, něco proti pravidlům. Admini a lidi vás sežerou na dvě doby.

Internet byl kdysi super místem pro život, pak přišel Mark Zuckerberg s Facebookem a celý internet šel do kytek. Ano, to co kdysi bylo svobodným místem pro geeky, je dnes místo paranoie, lží, cenzury, regulací a zákazů.

Kradou moje soukromí – o tom se netřeba rozepisovat. Dnes jsem poslouchal podcast kanálu datové žurnalitiky, v kterém mluvili lidi, kterým je očividně šumák, že se jejich soukromé informace kdesi povalují a které jsou prodávány jako komodita. Myslím, že jako takový nutný Evil tu už pár desetiletí slouží Google (viz. slogan Googlu, Don’t be evil). Ten alespoň nabízí nějaké jakž takž dobré služby, i když už to také není co to bývalo. Vyhledávání se drasticky zhoršilo, což je nejen podle mě, záměrné chování, přeci není možné, aby se z výborného vyhledávače stal totální brak (důvodem je asi mimo jiné boj proti SEO optimalizátorům). Ostatní služby také stojí za starou bačkoru. Google Analytics se neustále mění. Mění se tak, že když si dnes vygooglím, kde najít nějakou triviální funkci, která všude jinde jde na jedno kliknutí, tak zítra už je jinde a pod jiným jménem. Mimochodem, z hlediska vyhledávání se Bing stává docela zajímavou náhradou Googlu.

Závěr: Facebook je internetová žumpa, která lidem způsobuje deprese, protože se tam zveřejňují převážně pozitivní události. Twitter je nedodělaný a hloupý. Instagram je obrázková síť a nějak mi uniká její smysl. LinkedIn je pitomost. Dělají se tam různé zkrášlující podvody, je každou chvíli hacknutý a je hloupý, tak proč ho proboha používat? Chápu, že odejít z FB je psychicky náročné, ale nakonec je to velmi osvobozující. Zrušit Twitter nebyl problém, používal jsem ho hlavně jako čtečku, kterých mám několik a popravdě jsou mnohem lepší. Závěr, chcete-li se dělit o své rodinné fotografie, použijte Flicker. Je opravdu dobrý. Chcete diskutovat, používejte chatovací prográmky. Chcete se scházet se školou? Používejte Google kalendář a starý dobrý email nebo SMS. Chcete svoje myšlenky troubit do světa, blogujte nebo vlogujte.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..