Deník zapomnětlivého. Co dělat při nachlazení?

Nachlazení je něco, co je tu s námi stále dokola. Není tedy naškodu si sepsat takový malý sumář rad.

S nachlazením je to v roce 2019 stále těžké a popravdě podobné jako před tisíci léty. Doktor řekne dej si kostku cukru a ráno bude lépe. Což je u běžného nachlazení docela pochopitelné. Nezbývá než si nějak doma pomoci sám. Zde jsou mé postřehy.

Přestože jsou tohle poznámky pro mou maličkost, je nutné uvést, že nejsem lékař, ale ajťák. Berte proto mé rady s rezervou, konec konců píšu si je sám pro sebe.

Následující rady rozhodně nejsou pro těhotné. V případě těhotenství si rovnou zajděte se svému lékaři.

Bolest v krku

Dobré vědět, že pokud doma léčba do tří dnů neuleví, je dobré jít k lékaři.

  • Nejprve kouknout do krku. Pokud jsou v krku takové bílé beďárky, je to nejspíše angína a to znamená alou k doktorovi.
  • Na bolest v krku je dobré kloktat. Ideálně Herbadent. Jsou to bylinky a fungují opravdu dobře. Bohužel nedávno ho hodně zdražili a tak si za něj připlatíte a také se možná jako já pohádáte v lékárně, protože tam asi narazíte na hlupáky. Jedna paní mi v Benu lékárně dokola tvrdí, že koncentrát Herbadentu neprodávají, i když si ho do Benu v nouzi chodím kupovat. Proč v nouzi, no protože Benu je příšerně předražené, a vůbec, nemám rád Benu. Tváří se jako lidumilové a já nevím co, a pak vám dají nějaký chemický hnus. Ale to není problém jen Benu, ale všech klasických lékáren. Ono totiž jakmile se začnete zajímat o to co v těch přípravcích je, rychle změníte názor na lékárny.
  • V případě potřeby se masochytit lze provádět následující. Nakrájet cibuli a smíchat jí s medem. Nebo nastrouhat krapítek zázvoru a udělat si z něj čaj. Chilli papričky mají také dezinfekční účinky, takže i ty se dají baštit. Docela se mi osvědčilo koupit si polévku u Vietnamců a pořádně do ní naládovat ten jejich česnek a pálivé papričky.
  • Z klasických komerčních produktů je docela dobrý Orofar. Neobsahuje moc zbytečné chemie a mimo jiné tlumí bolest v krku.
  • Málem bych zapomněl. Čaj s citronem a medem. Fungující klasika. Čaj, jeli černý, tak ho dělat jen slabý, jinak vysušuje sliznici. Citron je dobrý na bolavý krk a med na tvorbu hlenu, a vůbec je dobrý na nemoci horních cest dýchacích.

Nachlazení

  • Jo, tak Saxána měla pravdu. Je potřeba odvar z babského ucha, jinak řečeno z šalvěji lékařské. Opravdu je dobrá.
  • Je potřeba doplňovat vitamíny, tentokrát v chemické podobě. Zeleninka je fajn, ale na léčbu nachlazení moc nezabírá. Vitamín D3 a česnekové tablety se mi dlouhodobě osvědčují jako skvělý prostředek proti nachlazení. Problém je v tom, že je dobré je baštit trvale. No ale nárazově také mohou pomoci. Jo a také vitamín C je docela dost dobrý, i když ony se hodí snad úplně všechny vitamíny.
  • Moc fajn je také heřmánkový čaj. Na vypocení a úlevu od bolesti.

Kašel

Na kašel je dobré si v lékárně koupit nějaký ten sirup, ale pozor ne ty homeopatické cukříky. Je to jen placebo.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..