Sedmičky a jejich pseudo ochrana souboru hosts

Právě se peru s nastavením Apache na mém domácím počítači. Vytvořil jsem si virtuální server s doménou x.cz. Apache jsem si nastavil, nicméně ještě potřebuju nastavil přesměrování adresy 127.0.0.1 na x.cz v souboru hosts.

Pro neznalé. Soubor hosts je dost důležitý pro Windows, protože když do něho nějaký vir zapíše třeba řádek 1.2.3.4 www.seznam.cz, tak po zadání seznam.cz v prohlížeči dojde k přesměrování na IP adresu 1.2.3.4, která může být podvodná.

Problém v Sedmíčkách je v tom, že se snaží tento soubor před uživatelem skrýt. To bych chápal, ale dělají dost divně. Soubor není v systému vidět, ani když pracujete jako admini. Nicméně si ho můžete prohlédnout třeba v notepadu %windir%\System32\drivers\etc\hosts. Půjde otevřít, ale nepůjde do něj zapsat. Pořád vám bude vnucovat txt příponu. Editaci souboru někdo řeší stažením této utility, která soubor zviditelní. Já to vyřešil jednodušeji. Pustil jsem si příkazovou řádku a vše jsem si jednoduše udělat zde. Pozor ani v příkazové řádce adresář ETC neuvidíte, nicméně jeho existenci mu jde vnutit.

V Sedmičkách je to s bezpečností lepší než ve Vistách, ale i tak, je to děs. Rozčiluje mě, že když něco potřebuju udělat v systému, tak  musím příslušný program spouštět jako admin. Mnohým userům je tohle šumák, ale když neustále musíte spouštět programy jinak, než kliknutím na ně, tak vás to začne po čase štvát.

Jsem zvědavý, jestli v Osmičkách dodělají zabezpečení a konečně zruší NTFS a zavedou WinFS. Sedmičky jsou opravdu dost dobré, ale pořád je na čem pracovat.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..