Již delší dobou se na českém webu, hlavně na Webtrhu a Placla, setkávám s na jednu stranu nespokojenými zákazníky a na druhou stranu zneuznanými copywritery. Neustále se hádají o kvalitě, délce, obsahu a hlavně ceně PR článků. Jako copywriter a zároveň zákazník říkám:
1 – Kvalitních copywriterů (dále jen CW) je jako šafránu. Je to dáno jednoduše statisticky viz. Gallusova křivka. Bohužel většina aktivních CW píše úplné bláboly a jsou to amatéři (i amatér může napsat pěkný PR).
2 – Není o čem psát (platí hlavně o e-shopech). V poslední době má e-shop snad každý, kdo má v pr..li díru. Problém je v tom, že si drtivá většina myslí, že nainstalováním PrestaShopu a naládováním databáze mají ten nejlepší shop, co existuje. Přitom zákazníkům nenabízí žádnou přidanou hodnotu. O čem tedy chtějí, aby články o jejich shopech byly? O tom, že když u nich uděláte nákup nad dva tisíce, že máte dopravu zdarma? Směšné, to nabízí každý. Osobně miluju shopy, jako jeden nejmenovaný, který nabízí prodej vín. Nejen, že je web graficky perfektně zpracovaný, ale nabízí i onu často opomíjenou přidanou hodnotu. V tomto případě je to vlastní vinotéka, do které si zapisujete vína, která vám chutnala a která jste si objednal. Je to geniální a jednoduché. Stačí se jen snažit.
3 – Za kvalitu se platí. Naprostá většina nabídek na psaní se na Plácla pohybuje o kolo 100 – 130,- Kč za článek. Za takové peníze nemůžete čekat žádnou kvalitu. Pouze tlachání, které nebude nikdo číst. Za kvalitní článek zaplatíte od 300,-Kč výše. Skutečný profesionál za článek inkasuje i přes tisíc korun. Pozor na to, že ani CW neumí z fleku napsat článek na jakékoliv téma a často tak než něco napíše, se musí o dané problematice taky něco dozvědět.
4 – Devět z deseti PR webů je absolutní brak. Za dobu co píšu PR články, jsem navštívil desítky nejrůznějších PR webů, které jsou šité horkou jehlou. Zpravidla jsou postavené na WordPressu (nic proti WP – je to velmi výkonný a kvalitní redakční systém) s jednoduchou šablonou, nezakrývající ani tu skutečnost, že majitel je náctiletý teenager, který je ochotný psát i za pár korun, protože je to pro něj slušný přivýdělek.
5 – Jak by dobrý článek měl přibližně vypadat? Předně, nemá cenu do článku cpát tisíce odkazů. Je potřeba volit správná klíčová slova a používat je ve správném poměru, protože jinak to pro vyhledávače bude vypadat podezřele. Délka by měla být volená tak, aby zbytečně nenudila, protože jen málo lidí vám bude číst dlouhé články. Článek by měl být psaný takovým stylem, aby nalákal čtenáře na návštěvu webových stránek zadavatele. Dobré taky je, když jsou v článku kvalitní obrázky a občas i nějaké to video.
Nakonec, článek by měl být umístěný na tematických webech. Z vlastní zkušenosti můžu říci, že weby, které nejsou tematické, vám žádné návštěvníky na váš web nepřivedou.
Ano, napsat kvalitní PR článek je opravdu náročné …
Já osobně se snažím co nejvíce, přesto první článek, po jehož napsání jsem si říkal, že to už by šlo, byl až můj zatím poslední počin (http://grysom.cz/2010/10/uz-mne-nebavi-slozite-planovani/).
A protože si ještě stále nejsem úplně jistý, jak moc kvalitní článek píši, tak raději vybírám jen témata, ve kterých jsem si alespoň trošku jistější, než abych si nabral spoustu práce na témata, o kterých ani nic nevím a pak se za svoji práci musel stydět …
Pěkné 🙂 Jen těch odkazů bych ubral, ideálně na jeden. Problém tohoto webu je v tom, že tam toho moc není, respektive skoro nic a proto psát o tomto webu by bylo třeba v duchu: Dejte o svém pohostinství vědět na webu zabavnadovolena. Osobně si myslím, že tento web moc úspěch mít nebude, protože už jen ten název webu je dost nešťastný. Na webu zabavnadovolena bych hledat hry, tipy na výlet, programy kin apod. a ne ubytování. Stejně taky, psaní PR článků tomuto webu moc nepomůže. Spíš direct marketing.
Birkof:
Já jsem plnil zadání. Nic víc. 🙂
Každopádně, děkuji za rady.