První dojmy z Windows 8. WoW nahradilo WTF

Včera byl uvolněn Windows 8 custom preview. Protože se mi nelíbí, že Microsoft přišel s další verzí tak rychle, nelenil jsem a stáhl si večer zkušební verzi. Dnes jsem Windows testoval na čistém novém kancelářském PC průměrného výkonu s integrovanou grafickou kartou a 1GB RAM paměti. Reknu Vám, že WoW Windows 7 nahradilo WTF Windows 8. Windows 8 přináší poměrně dost nových věcí, zlepšené zabezpečení, nového správce úloh, rozhraní Metro, virtualizační nástroj Hyper-V, vylepšenou podporu bezdrátových připojení, přesouvání systému mezi více počítači, podpora USB 3, vylepšenou podporu více monitorů, nové funkce Refresh a Reset PC (vrácení PC do stavu po instalaci a obnova původního nastavení aplikací) aj.

Začněme u grafického rozhraní, je ihned vidět a nemusíte kvůli novinkám pročítat diskuze a hledat rozdíly.

Metro – ukončete výstup a nástup, další stanice čtverečky

Musím konstatovat, že z nového rozhraní jsem značně konsternován. Na jednou stranu je celkem hezké, ale na druhou děs a hrůza. Proto asi nechal MS v systému jak klasický desktop, tak nové rozhraní Metro. To má jeden zásadní nedostatek a tím je neintuitivnost. Ani po několika hodinách práce s počítačem nebudete vědět, kam kliknout nebo přesunout myš. Metro je totiž plné novinek, na které si chvíli budeme muset zvykat. Osobně si nedovedu ani v nejdivočejším snu představit, jak si na  toto rozhraní bude zvykat třeba můj otec, který má dost problémů s klasickým desktopovým řešením.

Hodně mě mrzí vyhledávání, které je v Metru dost ořezané a není tak schopné nic najít. Ve Windows 7 je vyhledávací okénko velký pomocník, který všude snadno najdete. Takže tlačítko start a jeho menu používám pouze když si nemůžu vzpomenout na název toho co hledám. Vyhledání umí najít jak soubor, tak i různé funkce systému, což je neuvěřitelné. Bohužel na rozhraní Metro najít nástroj na přidání /odebrání programů je v zásadě nemožné, navíc nefunguje ani hledání souborů. Doufám, že to bude v ostré verzi hotové, protože by Vám nezbylo nic víc, než je koukat na barevné čtverečky nebo shánět nějakou z distribucí Linuxu. Navíc, hodně aplikací vyžaduje vytvoření účtu u MS, jedná se o aplikaci Store, Mail, Messaging, Xbox LIVE Games aj. Už se těším, až zase budou firmy napadat MS, za to, že se snaží mít monopol na všechno. Stejně jako to bylo s IE. Chcete-li plně využívat vlastnosti Metra, pak Vám asi nezbude nic jiného, než si účet u MS vytvořit. No bude to zajímavé.

Ještě k chybějícímu tlačítku start. Dle mého názoru rozhraní Metro = menu ve full screen. Když si totiž přepnete na klasický desktop a najedete do místa, kde bylo původně tlačítko Start, objeví se ošklivá ikonka Metra.

Pro milovníky hry Solitaire, mám špatnou zprávu, MS jí pěkně zprznil, minimálně v rozhraní Metro. Ona už v Aeru byla pěkně zmatlaná, protože se při zvětšování okna zoomovala. V Metru je přes celou obrazovku a navíc se karty nepřesouvají, ale kliká se na ně, viz. obrázky. Proč to proboha MS dělá?

No každopádně na Metro dává MS nové možnosti pro změnu vzhledu, tak uvidíme co se z toho vyklube. Každopádně nejvíc se mi líbí odemykání počítače. Chytnete dole pozadí a vytáhnete jej nahoru. Vypadá to opravdu hezky, futuristicky.


To ostatní. Grafiku nechme už být. S tou se vždy dá něco dělat.

Aplikace

Nový správce úloh je skvělý. Krásně přehledný a vypadá velmi pěkně. To se MS povedlo. Otázka je, jak se bude chovat.

Internet Explorer 10 je v této zkušební verzi zatím spíše jen na prohlížení stránek. To tak v beta verzi většinou je. Jinak vypadá v zásadě podobně, stejně tak i nastavení je v podstatě stejné. Bohužel je zatím v tak nepoužitelném stavu, že na práci jsem si musel nainstalovat Operu.

Jedna z věcí, kterou nechápu je proč je zkratka pro českou klávesnici CES, místo CS. Snad to bude v plné verzi opravené. Vypadá to dost pitomě.

Místo klasického tlačítka start se objeví po přejetí myší ošklivá ikona Metra.

Stále stejný „Správce“ pochytal všechen HW bez problémů a nutnosti instalovat dodatečné ovladače. To je moc fajn. Podotýkám však, že se jedná o obyčejný kancelářský PC.

Přibyla nová vlastnost. Po připojení flash disku, nebo při instalování nové aplikace se objeví na pár sekund černá okna, kde lze provádět různá nastavení. Trochu mi to připomíná Eset, který také vyhazuje na obrazovku různá okna s informace o připojených diskách apod. Až si na tyto vyskakovací okna zvyknete, zjistíte, že jsou celkem užitečná.

 

Pokud najedete myší do pravého dolního roku, objevíce se nový panel nástrojů. Na to taky musíte chvilku zvykat, ale pak zjistíte, že to není tak špatné. I když jak to tak vidím, tak to bude asi taky jedna z věcí, která se bude ihned vypínat, protože ne vždy chcete, aby po najetí myší do dolního rohu něco vyskakovalo.

Co se týče nového souborového systému, tak minimálně ve zkušební verzi je NTFS, takže zatím bohužel. Jsem zvědavý, kdy se dočkám. Už se na něj těším několik let.

Podpora ARM procesorů je jedna z mála ne moc viditelných věcí, kterých si laik všimne, nicméně těším se na tyto velmi zajímavé procesory.

Hyper-V, který je v systému, využije jen malé procento lidí, takže nemá cenu se zde o něm více rozepisovat, navíc do Windows 7 a jeho serverových mutací se dá stáhnout a doinstalovat. Mimochodem, i když ho mám v práci, nepoužívám ho moc rád.

Osmičky mají jednu novou fantastickou funkci Windows To Go. Ta Vám umožní vzít si svá data z počítače na bootovací flash disk a pustit si systém na jiném PC, stejně jako doma. Když pak odejdete, na počítači nezůstanou žádné stopy Vaší aktivity a ani data. Fantastická věc.

Windows Defender je vylepšený, i když pořád nechápu o co se MS snaží. Zlatý Eset Smart Security.

Windows 7, jsou velmi dobrý systém, tak snad Windows 8 bude také. Bohužel to co jsem zatím viděl, mě nepřesvědčilo k tomu, abych si na konci roku, nebo na začátku dalšího kupoval nový systém. Spíš jen fandové, kteří jsou technologicky a finančně trochu někde jinde.

 

Pokud máte zájem, info o stažení Win 8 najdete zde.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..