Proč je nevýchova nesmysl?

Následující prezentuje můj pohled na věc, takže nabízím nevnucuji. Včera jsem narazil na Youtube při hledání nějakých rad k výchově kojenců na kanál tzv. nevýchovy, který hlásá, že dítě vše ví nejlépe, všechno již samo má a to vše již od narození. Jenže problém je v tom, že je to naprostá hovadina. Netvrdím, že všechny myšlenky nevýchovy jsou špatné. Například souhlasím s tím, že máte s dítětem jednat jako se s sebou rovným, to znamená nedělat z něj hlupáka ve stylu jsi dítě, nic nevíš, což zavání černou pedagogikou. Nebo myšlenka důvěry je také dost důležitá, nicméně, abyste toto vše mohli na dítě aplikovat, vyžaduje to na obou stranách jistý stupeň mentální vyzrálosti. Prostě nemůžete s pětiletým dítětem vést Aristotelovi dialogy. Jednak takto malému dítěti nemůžete vysvětlovat něco složitého a tudíž je potřeba to zjednodušit, respektive omezit to ve stylu „do zvířat se nekope, protože je to bolí a je to neslušné“ no a pak také nemáte vždy čas filozofovat nad kdejakou prkotinou. Já sice rád filozofuji, nicméně ne vždy je to vhodné a žádoucí. Mimo to jako rodiče máte za dítě odpovědnost a tak někdy musíte bouchnout do stolu a prosadit si svou. Zde se mi líbí myšlenka „milující autority„, která funguje asi takto „mám tě rád, ale existují jisté hranice„. Totiž když dětem nedefinujete hranice, tak to končí dost špatně viz. krásné povídání s psychologem na téma: Děti s volnou výchovou zažívají dva nejhorší lidské pocity. Nejistotu a bezmoc. Tak a teď to nejlepší. Propagátoři těchto na první pohled zajímavých myšlenek jsou dle mého osobního názoru, nabízím nevnucuji, těžcí manipulanti. Však se stačí podívat na pár videí a musí vám být hned jasné, že se jedná o citové vydírání viz. video na téma „Co dělat když dítě neposlouchá“ je toho krásnou ukázkou a navíc je zcela jak se říká „mimo mísu“, protože neřeší neposlouchání, ale prezentuje příběh hodného dítěte, který se mluvčí stal.

Můj komentář k videu vysvětlující základy nevýchovy, který jsem původně napsal na Youtube (nějak divně řadí komentáře, tak jsem to dal sem).

„Hou, hou, hou, to je masakr. Jo tak dítě si řekne, že něco potřebuje, to jo, když jsme měli dítě v porodnici a to nechtělo jíst a hrozila mu umělá výživa, tak opravdu, to bylo to co chtělo. Nebo určitě víte o tom, že děti a staří lidé nevědí, že mají žízeň. atd.. (já vím, beru vás dost za slovo LOL, na druhou stranu pochopte, že lidé jako můj bratr tohle vaše blábolení berou doslova a o děti dle vašeho doporučení se nezajímají, pouze jim říkají svou pokřivenou životní filozofii). Víte proč tyhle vaše bláboly, které končí tím, že děti končí u psychologa totálně zhroucené „funguje“ (dítě opravdu potřebuje mantinely – tím nemyslím klasickou černou pedagogiku, ale prostě vědět co se smí a nesmí)? Protože ono to nějak přežije, a to tak, že vždycky (nepočítám s nešťastnými náhodami).

K vašim pěti slovesům

1 – milovat dítě – ok

2 – inspirovat – ok – jenže kdo umí inspirovat? Jeden z tisíce? A co ti ostatní, kteří neumí žít? A že takových čekatelů na smrt znám.

3 – důvěřovat – ok – krade, protože to pro něj má smysl. Jeho parta ve škole to přeci ocení a rodiče se to nemusí dozvědět. Hlavně, že to dítě to ví nejlíp. Tím netvrdím že se dítěti nemá důvěřovat, ale jak říká „důvěřuj, ale prověřuj“

4 – nepřekážet – ok – asi chápu , ale je to velmi, opravdu velmi nevhodné slovo.

5 – všechno si to důkladně užít – ha ha. Takže máme jít z cesty dítěti a užívat si výchovu. To je docela alibistické a ještě k tomu protikladné, nemyslíte? Mimochodem, život není jen o tom si to užít. Existují také povinnosti. Třeba babička potřebuje vyměnit plenku, vykoupat, najíst atd. Na to žádná gamifikace nejde aplikovat. To se prostě udělat musí. Jinak je člověk hyena.

Víte, teoreticky je to co říkáte moc hezké, nicméně tohle bude fungovat pouze v normální plně fungující rodině. A takových je jako šafránu. U ostatních tento model výchovy selže. Ad absurdum, nepřizpůsobivý obyvatelé. Ti se o své potomky nestarají, jdou jim z cesty, do ničeho nemluví a inspirují zkaženým životem. A zbytek dokur.í společnost.

Chcete-li aplikovat tento model výchovy, ok, ale nejprve je potřeba naučit rodiče jak správně žít. Jinak to skončí katastrofou. Ještě jak koukám na to video, tak musím říci, že je plné logických protikladů. viz. ….bla bla, tohle mě naučila máma, tohle mě naučil táta… Ale jak to mohli udělat, když dítěti šli z cesty a pouze inspirovali? A tak dále, video je plné protikladů. V jedné větě něco deklarujete a v další to přesně otočíte. Závěr? Vaše demagogická ideologie je něco jako experimenty, které v současnosti běží v bohatých státech, kde se testuje, co se stane s lidmi, když jim dáte volno a každý měsíc nějakou sumu peněz rovnající se normálnímu platu (viz. problematika následků Průmyslu 4.0). Samozřejmě, že to nebude fungovat. Musíte totiž lidem dát nějaké noty k životu. Nejsem pámbíčkář, ale na tohle mi sedí zkratka slova BIBLE z filmu Guru lásky, kde guru Pitka říká, že to znamená Basic Instruction Before Leaving Earth, nechť mocný Gůgl vám to přeloží. Zkrátka a jistě, obyčejní lidé potřebují nějaký manuál k životu, aby se v něm neztratili.“

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..