Nové zajímavé kompaktní fotoaparáty

Asi dost lidí ví, že miluji fotografování. Bohužel už nemám tolik možností trávit víkendy v pronajatém fotoateliéru a fotit, a fotit, a fotit. Proto jsem se delší dobu nevěnoval fotoaparátům a ani jsem toho moc nenafotil. Dnes jsem však po dlouhé době zabrousil na stránky Foto Škody, což je snad nejlepší obchod v celé republice, který prodává fotoaparáty a všemožné vybavení pro laiky i profesionály. Sám tam nakupuji, takže vím, o čem mluvím. No a co mě dostalo, bylo to, jaké parametry mají dnešní kompaktní fotoaparáty. Zjistil jsem, že jsou tak dobré, že se dnes již skoro stírá rozdíl mezi profesionální zrcadlovkou a kompaktem. Je sice fakt, že kompakt, který šlape na paty základní zrcadlovce, stojí kolem 10.000,-Kč, nicméně to není nic, co by fanoušek focení nezvládnul zaplatit. Konec konců, moderní mobilní telefon stojí víc a taky se na něj najdou peníze, když je potřeba, že? Takže, pokud nepotřebujete výměnné objektivy a možnost spolupráce fotoaparátu s externím bleskem a vším tím studiovým zařízením, pak se ani skoro nevyplatí kupovat zrcadlovku, ale nadupaný kompakt. K zrcadlovce totiž musíte dokupovat nejrůznější vybavení jako brašna na fotoaparát pro spoustu příslušenství, záložní baterka, vybavení na čištění, stativ nebo třeba výměnné objektivy, které zrovna nejsou levné.

Co mě zaujalo nejvíc?

Z toho na co jsem se koukal, mně nejvíce zaujali tři kompakty. První nejlevnější byl ultrazoom PANASONIC Lumix DMC-TZ20. Krásný jednoduchý kompakt za méně než 6 tisíc má fantastické parametry. 14,1 Mpx MOS snímač místo klasického CCD snímače. Má dotykový display, GPS modul, který přidá do Vašich fotek souřadnice jejich pořízení, takže pak můžete vidět na mapě, kde jste co nafotili. Video nahrává v Full HD kvalitě, umí nahrávat vysokorychlostní video a dokáže fotit 3D snímky. Mimo to objektiv LEICA zvládá 16 ti násobný optický zoom, takže můžete fotit i poměrně dost vzdálené objekty. A to je výčet pouze nejdůležitějších funkcí. Za málo peněz, hodně muziky, nemyslíte?

Další ze zajímavých fotoaparátů je shodou okolností také Panasonic, tentokrát s označením Lumix DMC-LX5. Je sice dražší, než předchozí, avšak o to více se tento přibližuje zrcadlovým fotoaparátům. Tento totiž má ližiny pro připojení externího TTL blesku, světelnost objektivu F2,0, plně ruční režim (i automatický), na objektiv lze nasadit předsádkové čočky a filtry. Mezi další funkce patří video ve Full HD, režim focení 16:9, 4:3 a 3:2, display má s krásným rozlišením 460 000 pixelů a automatickou regulaci jasu, umí ukládat fotky v RAW formátu a citlivost ISO 12800. Skvělé taky je, že tělo fotoaparátu je celokovové.

Poslední velmi zajímavý kompakt je SONY DSC-HX100V. EVF fotoaparát přesně podle mého gusta. Pokud byste si chtěli koupit lepší, museli byste již zabrousit k profesionálnějším fotoaparátům. Parametry jsou následující. 16,2 Mpx CMOS Exmor R senzor, který má dvakrát vyšší nativní citlivost snímače. Díky tomu můžete tedy fotit i ve velmi nepříznivých světelných podmínkách. 27mm široký objektiv zvládá 30 násobný optický zoom a makro od 1cm, video sekvence v HD kvalitě (1920×1080), možnost dělání automatických panoramatických 3D fotek (stačí pouze otáčet fotoaparátem), GPS modul, režim rozostření pozadí, redukci šumu, ISO 3200, plně automatické i manuální režimy, detekci obličeje, a spousty dalších luxusních funkcí.

Na těchto fotoaparátech jde vidět, že i když perfektní fotku již lze udělat hezkých pár desetiletí, vývoj se nikdy nezastaví. Do budoucna bude velmi zajímavé sledovat vývoj těchto chytrých krabiček.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..