Jako bývalý majitel VPSky mohu směle napsat tento kratičký post, který snad někomu pomůže. Pokud děláte webové stránky tak trochu profesionálně, tak po nějaké době začnete uvažovat o pronájmu virtuálního privátního serveru, což je mezistupeň mezi webhostingem a fyzickým serverem (což je nejlepší řešení, ale je také nejdražší).
Vše má pro i proti
Webhostingem jste limitováni výchozím nastavením a častou neochotou měnit jakýkoliv z přednastavených parametrů hostingu. Mimo to, pokud váš trafik stoupne nad určitou mez, tak vám začnou chodit výhružné emaily o tom, že na sdíleném webhostingu si vysoký trafik nemůžete dovolit – mám s tímto osobní zkušenosti, kdy mě nejmenovaný webhosting dokonce sestřelil příspěvek, který trafik generoval (neplatí o Wedosu). Na druhou stranu se nemusíte o nic starat, a to je celkem fajn.
U VPSky vás nikdo ničím limitovat nebude. Jediný limit bude ve vašich znalostech a pronajatém HW. HW je obecně problém, protože pro provozování webových stránek potřebujete minimálně 4 GB RAM. Bacha na to, že swapování na disk je pomalé a nedoporučuje se používat. Z toho důvodu je také swapování ve výchozím stavu zakázané. No a jakmile vám dojde paměť, k čemuž dost možná brzy dojde, tak začne zábava. Ono totiž správně nastavit VPSku není nic jednoduchého. Připravte se na to, že se budete muset našprtat problematiku cachování, firewallů, konfigurace web serveru, PHP či jiného jazyku, který budete používat. Pozor na to, je to opravdu nutnost. Bez toho vám web bude pořád padat.
Další problém VPSky jsou obecně řečeno hackeři a miliardy chyb, které budete muset záplatovat. Bohužel se mi stalo, že si mě vzala na paškál nějaká indická škola, která mi cca dva měsíce v nepravidelných intervalech dělala DDoS mé VPSky, takže mi stránky často padaly, konkrétně databáze, což jsem časem poladil, ale stálo mě to spoustu času a ve finále i peněz, protože stránky, které neběží, nevydělávají.
Abych jen nehanil VPSky, tak je fakt, že ta neskutečná volnost je opravdu návyková. Mít pod kontrolou bez jakýchkoliv limitů nastavení severu je opravdu fakt zážitek. Časem se naučíte jak se se vším vypořádat a pak to bude mít grády. Opravdu, je to paráda. V telefonu budete mít nainstalovaný monitoring serveru, nebo v ideálním případě i SSH konzoly, takže budete svůj server úplně ovládat klidně i ze záchodu apod. Vyžaduje to však určitý know how a trpělivost.
Závěr, pokud si netykáte s Linuxem nebo Windows, a nevíte nic o tom, jak se třeba nastavuje firewall, nebo k čemu je na linuxovém serveru dobré používat antivirus, tak se na to vykašlete. Pokud jste zvídavý a pokud nepotřebujete provozovat kriticky důležitý web na serveru, který nemáte pořádně nastavený, tak hurá do toho. Osobně jsem měl pro jistotu s VPS i klasický webhosting, který mi, v případě problémů, pomáhat se vyrovnat s nedostupností stránek. Jinak je také dobré odebírat nějaký security newsletter, který vás včas upozorní na nové hackerské fígle, na díry programech, systému apod.
Jinak v ČR je jediný použitelný VPS od Wedosu. Zřídí vám ho do hodinky, a dál už je to na vás. Mimochodem, pokud s VPS začínáte, tak doporučuji používat CentOS s IPSConfigem, který vám někdy sice přidělá pár vrásek navíc, ale jinak to bude váš velký kamarád, zejména ze začátku.
Tip: Nepořizujte si VPS s méně jak 4 GB RAM! Pokud na VPS nebude provozovat web, tak klidně ano, ale jinak ne.