Kolik paměti má smysl do počítače kupovat?

Nedávno jsem byl konfrontován s virtuálním systémem, který měl nastavené 3,5GB operační paměti. Člověk, který systém připravoval, má doma v počítači 16GB RAM DDR3, takže to tolik neřešil, spíše se snažil maximalizovat využití své paměti. Můj počítač s 4GB sice systém spustil, ale pak se půl hodiny z toho vzpamatovával. Musel jsem si tedy koupit další 4GB paměti (virtuální systém totiž v tomto případě potřebuji k mé práci). Popravdě mi bylo celkem jasné, že to pro mě nemá, krom tohoto případu, moc smysl. Klasické počítačové programy jsem totiž zavrhl již před několika lety, protože většina mé práce se odehrává na internetu, kde veškeré požadavky zpracovávají silné servery. Video doma nezpracovávám, hry téměř nehraju, a když už tak na PS3 a 120 GB mnou nafocených fotek opravdu zpracovávat neplánuju, takže 4GB paměti mi stačily až až. Občas sice dělám grafiku, ale ta spíš využije více 4 jádrový procesor, než paměť.

No a jak to dopadlo? Doplněním paměti na 8GB DDR2 se hned projevilo tak, že si systém (W7, 64bit) po startu zabral 3GB paměti, oproti 2GB, které mu stačili doposavad. Je fakt, že mi po startu nabíhá spousta programů jako Skype, ICQ, Thunderbird, Google Drive, Eset, Dropbox, Twitter gadget, aj., takže ty si o nějakou tu paměť řeknou, ale netušil jsem, že zaberou celý další 1GB paměti. Samotná práce se systémem se nezrychlila, protože je stále největší brzdou pomalý mechanický disk. Ten bych rád vyměnil za SSD disk.

Takže kolik paměti je ve skutečnosti potřeba?

To záleží na tom, co na počítači děláte. Pokud paříte hry, zpracováváte video, hudbu, CAD aplikace, nebo třeba lámete hesla (rainbow tabulky), 8GB určitě využijete. Pro běžnou práci bohatě stačí 4GB. Pokud počítač nemáte rádi, 2GB paměti také postačí. 16GB je pro cvoky a odborníky. I tak pochybuju, že to doma tito lidé dokážou využít.

2 komentáře u „Kolik paměti má smysl do počítače kupovat?“

  1. Tvém případě ti stačí pc 486 bez chladiče a černobilou obrazovkou… no osobně bych to viděl na koupi nového pc protože Ram ddr2 už jsou starý… nez kupovat ssd disk škoda peněz…

  2. Díky za nesmyslný komentář. Článek je z roku 2012, tedy skoro již 6 let starý. Dnes mám už 32 GB RAM 🙂 Doba se změnila. Možná by to chtělo napsat, že 4GB jsou absolutní minimum na cokoliv, protože desítky se umí dost v poměti roztáhnout. No a i když krom virtuálních systémů doma stále provozuji hlavně prohlížeče, tak i ty jsou dost paměťově náročné. Jen FF po spuštění sežere něco přes 150 MB RAM. No když pak mám otevřených +-30 stránek, tak je to docela na obsazení RAM dost poznat.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..