Jak vzdáleně přejmenovat počítač?

Čas od času je potřeba názvy počítače přejmenovat. U nás se jako název počítače používá jeho výrobní, nebo inventární číslo, které se na konci označuje navíc písmenem P, N nebo S, které znamenají Počítač, Notebook nebo Server. Dle těchto písmen se pak na počítač aplikují automaticky různé bezpečnostní politiky. Jak vás možná napadlo, tak udělat překlep v názvu počítače je v tomto případě velmi snadné, takže občas se přistupuje k přejmenování, které však nemusí uživatele nijak obtěžovat.

Pokud tedy potřebujete vzdáleně přejmenovat počítač, který je navíc připojený do domény, pak budete ze všeho nejdříve potřebovat netdom utility, které jsou součástí Windows Server 2003 Service Pack 1 Administration Tools Pack.

Po instalaci potřebných součástí vzdálené přejmenování počítače proběhne následovně v příkazové řádce:

netdom renamecomputer old_name  /newname:new_name  /userd:domain_admin_login  /passwordd:domain_admin_pwd

Přejmenování počítače proběhne po jeho restartování, které se dá vynutit parametrem /reboot:seconds, který se uvádí na konci příkazu.

Dle mých zkušeností přejmenování proběhne v pořádku, nicméně občas se může stát nějaký ten problém, takže rozhodně zvažte jestli je nutné třeba tento příkaz spouštět jako dávku, která přejmenuje všechny počítače v síti.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..