Jak jsem přecházel z Androida na Windows mobile

Pře pár dny jsem si byl pro svůj nový mobil, který tentokrát běží na Windows Phone 8.1 (dále jen WP). Sice jsem před několika lety po hrozných zkušenostech s WM (tehdá ještě Windows Mobile) v PDA řekl, že už nikdy více, tak jsem tentokrát dal WP ještě šanci. Považte, když se mi vybila v PDA baterie, tak se vše smazalo! Opravdu, stalo se mi to dvakrát a pak jsem PDA prodal. Každopádně tehdá PDA bylo jak udělátko ze Star Treku, což bylo strašně cool.

Proč jsem dal sbohem Androidu?

Když jsem si před cca 5 lety pořídil svůj první Android, byl jsem unesený z toho, co vše uměl. První den jsem z něho byl doslova konsternován, protože Symbian, z kterého jsem přecházel neuměl „téměř nic“. Jenže, když mi za dva dny došla veškerá volná paměť, které zrovna moc v mobilu nebylo (Samsung Galaxy Mini), zjistil jsem k mému velkému překvapení, že ani s velkou SD kartou nemáte vyhráno a že bez rootnutí mobilu si neškrtnete. Do rootování se mi nechtělo, i když nakonec jsem k tomu byl okolnostmi donucen, protože to už prostě nešlo. Časem mi pak začala docházet i volná RAM paměť  a problémy s doslova idiotskými aktualizacemi mi začaly drásat nervy. Dva roky na to jsem si pořídil sice lepší mobil, ale ve výsledku s defakto stejnými problémy – málo paměti pro data, málo RAM, stupidní a čím dál větší aktualizace – ty jsem časem zcela zakázal. No a jako poslední hřebíček do rakve byl příchod doby super aktivních hackerů, kteří každý den a každou minutu pomocí automatizovaných nástrojů a „kolektivní internetové inteligence“, nonstop hledají další a další chyby jak v operačních systémech, tak i programech. Však si stačí přečíst pár článků a bude vám hned jasno, že Android, je velmi nebezpečný operační systém, na který jak výrobci, tak i samotný Google zcela hází bobek a nedělá záplaty. Tedy dělá, čas od času, avšak jen pro svůj Nexus. Mimo to, je android, díky obrovskému rozšíření nejčastěji v hledáčcích hackerů a jim podobným. Takže jsem si řekl, že zkusím Windows Phone. Ten také obsahuje chyby, ale na rozdíl od Androidu, na něj vychází pravidelné záplaty.

Přechod z Androidu na Windows Mobile

Popravdě musím říci, že jsem se toho zprvu dost bál, takže jsem si pořádně prověřil, jestli moje core aplikace, které nejvíce používám (FB, Twitter, Adsense, Google Music, WhatsApp, Geocaching aj.), budou i na WP. Naštěstí, většina tu je a pro ty ostatní tu najdete nějakou náhradu, byť je to někdy aplikace, za kterou by autor zasloužil zlynčovat.

Nebudu vás dlouho napínat. Migrace proběhla velmi hladce a naprosto bez problémů. Přihlásil jsem se ke svému MS účtu a následně přidal účet od Googlu a najednou, voila, vše fungovalo, načetly se kontakty i s fotografiemi, kalendář, emaily zkrátka vše, co bylo a je na Google, se načetlo ihned do mobilu. Prostě a jednoduše paráda. WM je velmi dobře na tento krok připravený, za což ho chválím.

Aplikace si do telefonu přidávám podle toho, jak je potřebuji, protože jsem již před časem zjistil, že 8 z 10 nainstalovaných aplikací nepoužívám, takže to beru hezky popořadě. Prozatím musím říci, že je vše vesměs bez problémů. Aplikace fungují rychle a řekl bych, že i lépe. Opravdu. Ovládání je sice jiné a musíte si zprvu na něj zvykat, ale to je jen otázka několika hodin a dostane se vám to do krve. A pak zjistíte, že WP je silně návykový.

Proč je Windows Mobile lepší než Android?

Někdy si říkám, že v Microsoftu si vývojáři napsali, co je na Androidu špatně, a to pak udělali přesně obráceně. Mimochodem, u WP a je jedno, jestli na mobilu, či tabletu, brzy zjistíte, že uživatelské prostředí Metro, na které uživatelé, a konec konců i já, dost nadáváme, je na mobilních zařízeních naprostá paráda a dojde vám, že Windows 8.x a dnes i W 10 byly navrženy primárně pro mobilní přístroje. Najednou vám totiž vše začne dávat smysl.

Nyní vám dám pár příkladů toho, co se mi na WP líbí a pak sami posuďte. Protože je toho co se mi líbí hodně, tak zde uvedu jen ty nejdůležitější věci:

  • Metro a jeho aktivní dlaždice se slušnou možností konfigurovatelnosti bez nutnosti dohrávat nějaký software třetí strany. Mimochodem, grafika WP je hezčí, ale to jen jen subjektivní názor.
  • Telefon je ihned po zapnutí zcela připraven a má nainstalovány všechny důležité programy jak je FB a jim podobné.
  • Má inteligentní ukládání a nepotřebujete rootnutí mobilu jen proto, aby mobil vůbec fungoval, nebo abyste si nemuseli kupovat drahý mobil s velkým množstvím paměti. Prostě v „Inteligentních datech“, nastavíte, kam se má co ukládat a o víc se nestaráte.
  • V základu ve WP najdete i grafický ekvalizér a mnoho dalších featurek.
  • V menu se dá velmi rychle vyhledávat, nebo alfabeticky přeskakovat po písmenech.
  • Mobil lze spojit s televizí či projektorem a dokonce je ovládat.
  • WP má dětský koutek, kde pro děti nadefinujete co mohou a nemohou. Vy se tak nemusíte bát, že s telefonem něco provedou.
  • Můžete pro každého zpřístupnil na login obrazovce aplikace, které si může spustit i bez znalosti hesla.
  • Od verze WP 10, který je pro všechny (jen pro legálně zakoupené) zdarma a který poběží i na starších mobilech se z telefonu stane počítač. K mobilu totiž půjde připojit bezdrátově klávesnice i monitor.
  • Ve verzi WP 10 bude možné spouštět aplikace jak z iOS, tak i Androidu!!!!
  • WP podporuje různé firemní aplikace.
  • Obsahuje MS Office!!!
  • Nemusíte pro platby zadávat číslo platební karty. Aplikace zaplatíte až ve svém vyúčtování od operátora. Nemusíte se tedy o svou platební kartu bát.

A co se mi na WP nelíbí?

Moc toho není. Hlavně v současnosti, když ještě WP 10 není k dispozici, je to absence programů. Ty základní tu jsou, ale jinak je to celkem bída. Na tom však MS začal dost pracovat a otevírá Windows Open Source komunitě a každému kdo má zájem o vývoj aplikací. Mimochodem pro vývojáře to znamená to, že mohou mnohem více než na Androidu vydělávat na programech, protože jich ještě hodně chybí. Mimochodem, MS uvolnil nástroj, kterým můžete aplikace Androidu rychle předělat pro WP.

Další nevýhodou, která nutně není zas tak nevýhoda, je absence USB tetheringu (sdílení internetu pomocí USB), který jsem dost využíval, avšak protože se WP profiluje jako bezdrátový, tak v něm tyto drátové technologie nehledejte. Tethering samozřejmě funguje, ale jen přes Wi-Fi.

Celkem dost postrádám odemykání telefonu pomocí gest – jde jen číselný kód. Nevím proč to tu není, když desktopové Win 8 gesta podporují. Snad se dočkám ve WP 10.

V neposlední řadě se i moc nezamlouvá ruská navigace GLONASS, obdoba americké GPS. Dali jí tam asi kvůli ceně. Přesnost pro civilisty je podobná jako u GPS, i když dle Wikipedie je přesnější a rychlejší. Nevím, budu to ještě testovat na Geocachingu, tak pokud vás to zajímá, tak mi písněte v komentářích dotaz. Jinak ani z GPS nemám moc radost, raději bych v mobilech viděl navigační systém Galileo, ale to spíše až časem.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..