Vykašlete se na SEO optimalizaci, dělejte radši SHAO optimalizaci

Díky Googlu a jeho tajemným matematickým algoritmům, se svět WWW neustále mění a s ním i legendami opředené SEO. Naštěstí jsme se dostali do stavu, kdy se dá v klidu říci, že nejlepší SEO optimalizace je žádná optimalizace. Možná jediné co má smysl dělat je onpage optimalizace, aby váš obsah správně pochopily vyhledávače. To ostatní je však zbytečné. Proč, to si hned povíme.

SEO optimalizace je, když tak o tom přemýšlím, prostě a jednoduše způsob, jak podvést matematické algoritmy vyhledávačů. Nic víc to dle mého názoru v zásadě není. Google naštěstí dnes již dokáže odhalit spoustu způsobů, kterými ho SEO mágové oblbují. A díky bohu za to.

Aktuální otázka pro SEO mágy je „co dělat místo SEO optimalizace?“. Odpověď je dělat zajímavý obsah.

Umíte zaujmout?

V současné době, která by se dala nazvat sociální, je nejdůležitější měřítko úspěchu schopnost nějak zaujmout širší masu lidí na internetu. Protože zaujmout umí masu lidí hlavně šaškové, nazývám tuto dobu dobou bláznů, protože čím větší jsme extrovert a čím větší kraviny umíte dělat, tím více a snadněji oslovíte velké množství lidí. Odborně se tomu říká viralita a příkladem využití v praxi je pak virální marketing.

Schopnost zaujmout, a je jedno jak, nebo čím, vždy byla a bude i do budoucna příslibem úspěchu. Určitě každý z vás zná lidi, kteří nejsou nijak geniálně chytří, avšak jsou vysoce společenští a díky tomu úspěšnější než vy, i když jste geniální kvantový fyzik. Zkrátka a jednoduše, kdo sebe, nebo svou práci, neumí prodat, má smolíka.

Z technického hlediska by se dalo říci, že klasické SEO, nahrazuje Sociální HAO optimalizace (SHAO – Social Human Attention Optimalization). Pod tímto termínem si představte optimalizaci jakéhokoliv druhu obsahu takovým způsobem, že dokáže zaujmout svou cílovou skupinu lidí. Například, odborníky zaujme zajímavý odborný článek, teenagery pak třeba nějaký pubertální blábol. Pokud se vám podaří nějak zaujmout, budou na vás lidi sami odkazovat, sdílet vás, kopírovat, zkrátka šířit dál.

Pro rýpaly. Odkazy budou vždy do určité míry měřítkem úspěchu. Ne však umělé udělané. Například, když teď začnu po netu „spamovat“ své odkazy, získám následně trochu vyšší ranky, ale ne návštěvnost. Zatímco u přirozených odkazů dojde k tomu, že se sami budou dál šířit. Následkem čehož dostanu lepší ranky a návštěvnost.

Google sleduje vaše návštěvníky

Zrovna dnes jsem četl článek o tom, že Google nově sleduje i chování uživatelů a snaží se zjistit, jestli jsou se stránkou, na kterou vstoupili spokojeni. Dělá to tak, že začne počítat čas kdy v SERPu klikne návštěvník na nějaký odkaz. Čím dříve se do SERPu vrátí, tím více se propadá vaše stránka v SERPu. Vaším cílem tedy je, udržet čtenáře na vašem webu co nejdéle. Jedním hacků, jak toho docílit, je nabídnout čtenáři mimo kvalitního článku také odkazy na další weby, čímž prodloužíte dobu, než se návštěvník vrátí do SERPu. Krásně je to popsáno ve článku SEO Ranking Factor #1 is Satisfaction.

SERP = Search Engine Result Page – stránka s výsledky vyhledávání

Co vy na to?

Jedna myšlenka na “Vykašlete se na SEO optimalizaci, dělejte radši SHAO optimalizaci”

  1. Ten článek na moz.com mi unikl. Díky za tip. Jinak s důležitostí zajímavého obsahu samozřejmě nelze než souhlasit. A propos co z návštěvníků, kteří web okamžitě opustí…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..