Proč neinstalovat Windows 8.1

Microsoft vydal aktualizaci Windows 8, o kterou si v MS Store musíte požádat sami, respektive si sami na ní kliknout, jinak se vám nenainstaluje. Jak asi víte, MS Win 8.1 ušil pro uživatele, kterým se nelíbí desktopové prostředí Metro a ještě pár dalších věcí, jako je absence tlačítka start. Nově si tak například můžete nastavit desktop jako výchozí místo Metra.

aktualizace-Win-81

Problém je však v tom, že Windows 8.1 je dle mého názoru horší, než verze 8. Samotná instalace je tajemnější více než NSA, a tak u většiny hlášení nebudete chápat, co vlastně teď počítač dělá, viz. obrázky.

Win-81-1

Win-81-2

Win-81-3

Tip: Před dokončením instalace vám bude nabídnuto nastavení několika důležitých parametrů. Neklikejte tedy na „expresní nastavení“, ale hezky si projděte těch pár nastavení ručně a povypínejte vše co vás nezajímá. Jinak se vám například bude profil zálohovat na SkyDrive apod.

Po instalaci se vám doinstalují nové nechtěné aplikace, které nikoho nezajímají. Například nechápu, proč se v českých Windows instaluje anglicky mluvící kuchařka. Promiňte, ale to mi hlava nějak nepobírá.

Pokud máte více monitorů, tak si je budete muset opět nastavit zpět, protože budete mít na všech pozadích stejné obrázky. Proč? To je tak těžké někam na disk napsat, na monitoru 1 je obrázek ušatá opička a na monitoru 2 je obrázek svíčkové?

Legendární tlačítko Start je hrozné. Je ošklivé a nefunguje tak, jak by uživatel chtěl. To znamená, po kliknutí se nevysune očekávané menu, ale přepne se desktop do Metra a zpět. Pokud kliknete pravým tlačítkem myši na toto tlačítko, tak se objeví, ořezané menu, které je ošklivé.

win-81-2

Může mi někdo prosím logicky vysvětlit, proč se objevilo tlačítko „start“ – Win vlaječka v horním i dolním rohu obrazovky? Proč proboha? Krom toho, že je k ničemu, tak jen překáží. Stále na něj omylem klikám. Proč! Jak je vidět z obrázku, když chci kliknout na Safari, tak mi tam prostě to tlačítko překáží, protože myší rychle vjedu do rohu monitoru. Kliknout na ikonu Safari se tak stává úkolem takřka pro chirurgy.

start-tlacitko

Další věc. Je změněné vyhledávání, a zrovna to, co se mi líbilo. Dříve při hledání v Metru, se hezky za sebe vlevo vypisovaly výsledky, což se nyní dělá poněkud nepochopitelně na pravé straně, což když nevíte, vás trochu překvapí a naštve. Mimo to, proč je to tak ošklivé. Předtím to bylo hezké, nebo minimálně hezčí.

malovani

Další věc, je slavné nastavení dlaždic. To co v Redmontu udělali ve mě vzbuzuje představu, že tam někdo těžce ujíždí na houbičkách, nebo čert ví na čem. MS říkal, že půjde nastavit obrázek na pozadí Metra. No to jde, ale jen jeden z vašeho výběru a to ještě zrovna ten, který je přidělený monitoru číslo 1. Nic jiného tam nedostanete. Tedy kromě těch příšerných psychedelických obrázků, které jsou ve Win defaultně nastavené. Opět se ptám proč? Proč v nastavení není tlačítko otevřít, kterým bych si mohl nalistovat obrázek, který chci dát na pozadí. Proč?

prizpusobeni

Aktualizace jak v dobách kamenných

Samotná aktualizace W8 na W8.1 je dost hloupá v tom, že za předpokladu přeinstalace PC si budete muset z originálního DVD nainstalovat W8 a pak pustit další hodinovou aktualizaci na W8.1, protože po instalaci v počítači nezůstává instalace, kterou tím pádem nemůžete zazálohovat.

Dále, aktualizace je hloupá v tom, že je příliš velká, respektive se přeinstalovává celý Windows. Stahuje se cca 3GB dat, které na pomalé lince budou do počítače prosakovat poměrně dlouho. Jako ajťák si navíc nedokážu představit, jak bych takovou instalaci dělal v nějaké firmě na 40 počítačích, jako to mám nyní. Asi by se to dalo nějak inteligentně udělat, ale dalo by to dost práce.

Pozor na jednu věc. Pokud nainstalujete W8 z DVD a pak aktualizujete na W8.1, nebude vám fungovat opravná instalace z DVD!!!!! Takže po aktualizaci udělejte úplnou zálohu Windows!!!!

Pokud používáte Eset Smart Security, tak se po instalaci připravte na potvrzování asi tisíce změn v systému. To jen tak na okraj.

Něco málo pozitivního

V hanění Win 8.1 bych mohl jistě pokračovat ještě dlouho, tak zas trochu něco pozitivního. Internet Explorer 11 je sexy, ať si myslíte co chcete. Je neskutečně rychlý a vývojářské nástroje v něm obsažené jsou také celkem prima.

Dalším plusem je to, že se konečně například ve hrách objevilo tlačítko pro jejich nastavení. Doteď se muselo nastavení vyvolávat klávesou F4 a kdo to nevěděl, tak dodnes hraje například Solitaire v nejjednodušším režimu.

win8-nabidka

Závěr? Windows 8.1 je horší než verze 8. Microsofte, styď se!!!

Aktualizace – Mám s Windows 8,1 problémy. Úplně přestalo fungovat USB, takže se s počítačem nedá pracovat. Naštěstí mám PS2 rozhraní, takže si seženu klávesnici s myš pro PS2 a zkusím problém opravit. Každopádně mít takový problém na notebooku, tak nevím co budu dělat. V současnosti nelze ani spustit nouzový režim, protože pár vteřin po spuštění bootování se vypne USB. Pokud tedy nemusíte, neaktualizujte Windows dříve než za půl roku 6/2014, protože pak bude vychytáno většina chyb.

37 komentářů u „Proč neinstalovat Windows 8.1“

 1. Aktualizace na Win 8.1 u mě proběhla bez problémů. Vše zdá se funguje. Až na to, že nemohu nainstalovat správný ovladač pro tiskárnu OKI C5750. Ten samý ovladač, co jsem dosud používal ve verzi Win 8, mi systém odmítá povolit a jediný ovladač, který mohu používat je nějaký všeobecný Oki PCL 6 Class Driver. What a f**k!

 2. Njn, bohužel příchod w8.1 znamená také potřebu nových ovladačů. Sám jsem na to narazil, naštěstí v mém případě již vyšly.

 3. Díky za článek, přesně něco takto zdravě kritického jsem potřebovala 🙂

 4. Prosím o radu. Kámoš má stolní PC a vedle v pokoji NTB a oba běží na Win 8.1, a když spustí nebo obnoví NTB, tak vedle v pokoji se též zapne stolní PC. V čem by mohl být problém,aby se vedle stolní PC nespouštělo,resp. nerozsvítila obrazovka,když si kámoš zapne NTB? Ve Win 8 se nevyznám, používám zlaté XP. Napadlo mě sdílení souborů mezi PC.Pokud to tím není,čím teda?
  Díky za odpověď

 5. Ahoj, s tim usb mam samy problem windows sice veci pripojene vidi, ale nahazi tam vykricniky a vyhul si. Stahl jsem ovladace na windows 7 a stejne problem usb zase nefunguji ve virtualboxu, kdyz jsem vse prace nasteloval na windows 8 tak vv 8.1 jsem zase na zacatku. Nikdy jsem se nevrtal takhle ve windowsech jako ted. Zlaty sedmicky bez debilniho metra a funguvalo vse jak ma 🙂

 6. mne sa absolútne zaseklo metro- proste okrem pracovnej plochy neotvorí absolútne nič. WindowsShop je jediné čo som dokázala rozchodiť. OJ!!!

 7. 100 ludí 100 chutí, mne napríklad na 8.1 všetko šlape bez problémov, a páči sa mi viac ako 8.

 8. Po „slavné“ aktualizaci, „slavných“ a hlavně oficiálních W8 na 8.1 nefunguje otvírání dokumentů na liště resp. 10 vteřin dělá že něco dělá pak problikne obrazovka a pokud jsou nedejbože otevřené jiné okna dokumentů(které se dají otevřít pouze složkami na ploše) nebo snad něco kopíruji všechny dokumenty se zavřou. Občas se tak stane i uvnitř dokumentů při listování v adresářích. Máte někdo podobný problém, nebo nabízíte řešení? 🙁 Děkuji.

 9. Po několika měsíčním odklikávání, že nemám zájem o aktualizci, jsem odklikl a aktualizoval jsem na 8.1. Po aktualizaci jsem se nemohl zaboha připojit k wifi, na kterou to běželo bez nejmenšího problemu více jak rok. Znamej Itak mi rekl, ze jsem udelal peknou blbost z touto aktualizaci. Wifi mi přeinstaloval a notas a tablety se rozjely. Jenže ne na dlouho. Připojení hapruje, někdy nejde vůbec (i když je signál vinikající…nechápu), jindy to jde pak zase ne. Ale připadá mi, že bude problém v samotné wifine. Pokud má někdo nějakou radu, napiste na petan2001@seznam.cz. Díky moc…P

 10. Zkus změnit kanál wifiny. Je totiž možné, že tě ruší soused. Jinak napiš více informací, z toho co píšeš se toho moc vydedukovat nedá.

 11. Dobrý den, já jsem si taky aktualizoval asi před 3 týdny windows 8 na 8.1 a vše v pohodě ale jde mi pomalu internet, nejde mi zálohovat data na externí disk protože mi to hlásí že to má nějaký problém, nejde mi spustit windows store a + mi nejdou nějaký aplikace který jsem nainstaloval fifa 13, skype, windows messenger a taky občas mi padá crysis 3 a už nevím co s tím. jestli někdo mi s tím pomůže třeba jak vrátit windows 8.1 na windows 8 a bez ztráty dat tak mi někdo napište na email bobisek.c@seznam.cz. předem děkuju za odpověď.

 12. Externí disk, zanamená problémy s USB. Doporučuji odebrat jejich ovladače a nainstalovat nové. Pozor na to, že po jejich odebrání přestane fungovat USB myš a klávesnice, takže si dopředu sežeňte PS2 náhradu. Programy které nejdou je potřeba přeinstalovat. Vrátit Windows zpět by jít mělo, ale nezkoušel jsem, takže radši nebudu nic doporučovat.

 13. 8.1 ani pokoušet nebudu,stačí ty zpizděné 8. Jak je zlegalizovat na 7 ??? když nám skončili XP. Asi vlezu na ULOŽTO, to je asi řešení. Sláva pirátům

 14. po update na 8.1 na lenovo g700 mi prakticky nejede internet… sice se přez wifi připojím k síti, ale žádné netové SW nejednou – ani prohlížeče – začnou načítat a tam se seknou… PC hlásí že je připojen, ale jakmile dám připot o nápovědě online, zahlásí že je offine… zkoušela jsem nové ovladače od lenovo na 8.1 a nerozjelo se to. Prosím pomoc.

 15. Zdravim ve spolek. Taky sem se blbec nachytal kdyz sem se s chuti pustil do updatu z w8 na w8.1 a neprocet prvne kritiku. Ted mi vypadava vecne wifi i kdyz signal je vzdy plny a nefunguji usb 3.0 no nadhera vecne ted odinstalovani a hledání spravnych ovladacu. A to zijeme v 21 stoleti moderni techniky.

 16. mě po aktualizaci na 8.1 spadl o 90% zvuk takže vždy naplno.
  Nabídlo mi to aktualizaci zvuku dolby za 37 dolarů.
  Kdyby někdo věděl co mohu udělat tak mi prosím napište
  miroslav.smisek@seznam.cz

 17. Ale hovno, vyprdněte se na aktualizaci a nainstalujte to čistě s DVD Windows 8.1 a máte po problémech.

 18. ve Win8.1 nevidím problém…jo jediný a to že se mi nainstaloval na oba oddíly nevím jak se to mohlo stát, ale jedou zřejmě z části oba bo mi Windows brání k formátování a ani standartní programy na odinstalaci nefungují…jinak je 100% funkční a vzhled mě nijak netrápí, co na něm potřebuju udělat udělám… 🙂

 19. Zdravím. Já sem na svém extrémně nestabilním a pomalém připojení úspěšně po několika dnech stáhl a nainstaloval….vidina tlačítka start mě hnala kupředu.
  BOHUŽEL!!!! Jsem nic na fórech nepřečetl a teď sem smutný, že se divím, že mě 8.1 ještě nerozplakala.
  Tlačítko start….všichni sme ho viděli. Spíš se potýkám s jinými čtverákovinami.
  1) Obraz je lehce rozmlžený…fotka nebo videa jsou v pořádku, ale veškerý ostatní text, ikony, internetový prohlížeč, je to prostě lehonce rozmazaný, nechápu proč ani jak, ale je to tak.
  2) Mám notebook s dotykovou obrazovkou, abych ho mohl používat na cestách i jako tablet…..a ejhle klávesnice na obrazovce…príma nástroj, ale po aktualizaci, když klávesnici zapnu, nevydrží ani tři sekundy a zase se zavře….tzn nenapíšu na ní ani…..nic.
  3) Mám tu 70 GB hudby, mam služební iphone (nevim jestli je lepsi 8.1 nebo iphone) takže mám i itunes a veškerou mojí hudbu pracně srovnanou, pojmenovanou, natagovanou, rozdělenou do seznamů stop…..byl to opruz, ale stálo to za to….je po aktualizaci a veškerá oje hudba, nehledě jejích formátu mi nejde přehrát v absolutně ničem co mám k dispozici.

  Jestli mi někdo s čímkoli dokážete poradit, budete mít můj nejupřímnější vděk…. Jinak sem potřeboval jeno uvolnit emoce….

 20. Dobry den ,som totalne zufala nejde mi to naištalovat myslim windows 8.1 🙁 vzdy ked všetko prebehne tak mi na konci vyhodí dáky kod ,…neviem či toto je príčina ale nejde mi ani zvuk a ani prehrat videa na internete,prosim poradte mi dakujem Dara

 21. Dobrý den, prosím o rychlou odpověď. Jak se mám zbavit W8.1??

 22. Ono obecně si myslím, že Win 8 nebo 8.1 jsou pro uživatele dost nešikovné. Především kvůli tomu nesmyslnému kroku vytvořit Metro styl.

 23. Po nainštalovaní windows 8.1. som vyhodila noťas cez okno. Prvé tri dni po inštalácii všetko šlo ako po masle. Teraz mi nejde otvoriť obchod a všetky programy, ktoré otvorým z ponuky štart sa mi zminimalizujú a nespustia sa. Vie mi niekto poradiť čo s tým ?

 24. Dobrý den,jak to tady vidím tak Win.8.1 nic moc 🙁 a já se taky přidám s trochou do mlýna
  Potřeboval bych fakt radu … nainstaloval jsem tiskárnu Canon IP 100 a už fakt nevím kudy kam,
  zkoušel jsem už snad opravdu všechno, ovladače jsem stáhnul,instalace proběhla ok ale ne a ne tisknout.Vždy když připojim USB dává to hlášku….Zařízení USB nebylo rozpoznáno.Poslední zařízení USB připojené k tomuto počítači nepracuje správně a systém Windows je nerozpoznal…prosím pomoc…

 25. Sežeňte si PS2 klávesnici a myš a odinstalujte kořenové ovladače USB.

 26. Dobrý večer, také mě potkalo, že po aktualizaci na 8.1 se nemohu připojit k internetu. Jsem laik, poradí mi někdo co mám dělat? Díky

 27. Dobrý den, moc prosím o radu. Asi měsíc mám doma nový notebook s windows 8.1. Měla jsem tam předinstalovanou zkušební verzi McAfee, po uplynutí zkušební verze mi tam jeden den naběhly nějaké aktualizace systému, nakonec to chtělo restartovat počítač. A právě po tomhle restartování už mi windows nešel naběhnout. Vždy se tam objevila modrá obrazovka se zamračeným smajlíkem a že prý se systém nenačetl správně a restartovalo se to třikrát po sobě, a pak mi to nabídlo nějaké možnosti řešení. Zkusila jsem vše, čemu jsem rozuměla a nic. Už jednou jsem nastavení částečně obnovila, a teď se mi stalo znovu. Přemýšlím že počítač donesu do obchodu kde jsem ho kupovala, ale nevím na jak dlouho by to bylo. Jsem úplný lajk co se těchto věcí týká. Moc Vás prosím o jakoukoli radu

 28. Dobrý den, takhle na dálku se takový problém řeší jen velmi těžko. Asi nejlepší je odnést notebook do servisu – obchodu, kde jste ho koupila.

 29. win 8.1 mám stále problémy s připojením,co s tím? zlatý xpéčka

 30. Zdravím. Chtěl jsem si obnovit systém a po obnovení se mi sama aktualizovala 7čka na 8,1čku… jsem naštvaný, protože kompl nemám uplně novej a mám to uplně zpomalený. Už jen najeti do startu je trhané. Nevíte jestli mi nevybouchne počítač u windows 10 ? ja jen jestli kupovat nový.. Dík

 31. Dobrý den, Sedmičky, stejně jako Osmičky a stejně tak i Desítky, mají úplně stejné HW požadavky. V práci mám Osmičky na jednom testovacím prehistorickém počítači a běží úplně v pohodě. Nový HW kupovat nepotřebujete. Ba naopak, s určitým starým HW, poběží Osmičky díky novým Direktům 10 výrazně lépe.

 32. V tom případě to nechápu. Ještě předevčírem jsem hrál hru na plné detaily a teď se to deká i na nejmenší. Opravdu nevím co s tím. Internet je taky nějak zpomalený. Nechápu to. Zkusim koupit další ramku ale nevím jestli to pomůže. Teď mám 6GB no

 33. 6GB je dost, to bohatě stačí. Třeba přeinstalace ovladačů grafiky by pomohla.

 34. Zdravim,mi se sama spustila aktualizace,tak jsem to nechal běžet a šel do práce.Teď jsem přišel a NTB jen vrni a nereaguje na nic,zůstala mi černá obrazovka.Co stím?

 35. Ahoj. Dle všeho začátkem roku (2017) došlo k aktualizaci. Mě ntb s win 8.1 výrazně zpomalila. Použil jsem utilitu pro vrácení stavu před poslední aktualizací a to mi pomohlo, již vše zase funguje dobře. Jinak jsem s 8.1 celkem spokojený.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..