Problém s fonty v SVG na internetu

SVG je úžasný, skvělý, jednoduchý, geniální, ale jako každý jiný souborový formát má svá úskalí. Problém SVG je v jeho fontech. Pokud si třeba v Inkscape nakreslíte krásné logo, ve kterém použijete nějaký extra font, brzy po nahrání loga na web zjistíte, že se nemusí nutně zobrazovat font tak jako u vás doma. Zejména pokud SVG zobrazujete na nějakém jiném operačním systému. Měl jsem krásné logo, které se na počítačích s Windows korektně vykreslovalo, avšak jakmile bylo logo zobrazeno na Linuxu, vypadalo jinak. To už je holt takový problém fontů na internetu a rozdílných systémech. Pokud řešíte podobnou situaci, nezoufejte dá se to jednoduše a relativně uspokojivě vyřešit.

Jeden vyhledávač vládne všemu

Pokud vyvíjíte webové stránky zjistíte, že Google má pro vás připravené značné množství geniálních utilit, které vám ulehčí jejich vývoj. Jednou z fantastických vychytávek jsou jeho fonty, které jednoduše můžete implementovat do svých stránek a osvobodit se od diktátu prohlížečů, které jsou stále velmi „omezené“. Jak na to? Jednoduše přes CSS.

<?xml version="1.0" encoding="UTF-8" standalone="no"?>
<svg version="1.1" baseProfile="basic" xmlns="http://www.w3.org/2000/svg" height="14">
 <defs>
  <style type="text/css">
   <![CDATA[
    @import url(https://fonts.googleapis.com/css?family=Droid+Sans+Mono);
   ]]>
  </style>

Jak je uvedeno v kódu, stačí na začátek SVG po tagu DEFS vložit CSS s definicí fontů. Nabízené fonty si můžete prohlédnout na stránkách Googlu. Samozřejmě, že musíte v SVG upravit hodnoty font-family na vybrané.

Fonty pro vaše webové stránky naleznete také zde http://www.fonts.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..