Pro dobro jedince, zabijí milióny

Nadpis je poněkud nadsazený, ale myslím, že není zas tak špatný, protože v tomto krátkém zamyšlení bych se chtěl pozastavit nad narůstající automatizací v našem životě, která krom toho, že z nás udělá hlupáky, tak nás časem bude stát i dost životů. Co konkrétně myslím? No přeci chytrá auta, která již dnes bez internetu skoro neumí ani nastartovat, a pokud dnes ještě nastartují, tak v budoucnu určitě ne.

Neexistuje žádná ochrana

Jako člověk, který se zabývá mimo jiné i počítačovou bezpečností musím upozornit na to, že budoucnost nám moc hezkých věcí nechystá. Náš soukromý život bude v rukách soukromých korporací a neexistujících vládních databází. Ti o nás budou vědět více než my sami o sobě, protože na rozdíl od většiny z nás, oni naše data budou různě profilovat a všelijak zkoumat ze všech stran a možných úhlů. Mimo to, se z nás stanou otroci technologií, což se děje již dnes. Jeden příklad za všechny. Moderní letadla létají v podstatě sama a piloti se na autopiloty spoléhají čím dál více, takže když pak dojde k problému, nevědí si s ním rady. Na jednu stranu tomu rozumím, protože vzrůstá komplexnost všech informačních systémů, na druhou stranu, to neomlouvá piloty/jejich vedení. Ale o tom jsem psát nechtěl. To o čem chci psát, je pokračující nahrazování řidičů aut automaty. Mě ani nevadí ty automaty, sám bych je rád využíval, zejména když mi není dobře a jsem ospalí apod, ale co mi vadí, je fakt, že moderní auta jsou připojována do internetu. Prozatím jsou výsledkem pouze zábavné články etických hackerů, kteří auta po večerech hackují, ale to se brzy změní. Zásadní problém je v tom, že v momentě, kdy je cokoliv připojeno do internetu, tak je to vystavěno neustálým útokům všemožných hackerů, automatizovaných robotů, skript kiddies apod. (znám to moc dobře z logů, není den, aby se mi někdo nesnažil nabourat do webů, VPS apod.). Výsledkem pak může být třeba DDOS útok na kolonu aut, která způsobí mega havárii. Nebo třeba jen to, že vaše auto s vámi za volantem, pardon za tabletem, spadne ze srázu. Abych to zbytečně dlouho neprotahoval, komunikující auta, a nemusí ani přes internet, stačí když komunikují pomocí lokální bezdrátové sítě, jsou dost zranitelná. Ono totiž není možné nijak 100% zabezpečit jejich řídící systém. Z principu to není technicky možné. A protože v tomto případě jde o život, je dobré se nad tím zamyslet.

Mimochodem, také vám budoucnost čím dál více připomíná film Demolition Man? Vím, že je to pitomost, ale vše z toho filmu jim vychází, snad jen prozatím mi chybí jen ta knihovna prezidenta Schwarzeneggera.

PS: Budoucí auta nebudou bourat kvůli řidiči, ale kvůli hackerům a softwarových chybám, nebo proto, že si stáhnete do palubního počítače vaší oblíbenou zavirovanou hru.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..