openSuse dosáhl dospělosti

Jako majitel pidi notebooku Asus Eee, na kterém byl předinstalovaný uslyntaný stařeček Window XP Home, jsem zejména v poslední době zápasil jednak s problémem v samotném systému (lsaas.exe – někomu to asi něco bude říkat), tak i s nemožností rozchodit MySQL, abych mohl dělat na webových stránkách, když zrovna nesedím u svého domácího počítače. Kupovat licenci W7 se mi zrovna nechtělo, protože ta je dražší pomalu než samotný notebook, takže to jsem hned v začátku zamítl a shánět XP Professional se mi taky moc nechtělo (XPčka jsou již 12 let starý systém). Takže jsem si řekl, že když stejně nic kromě Apache, MySQL, PHP a nějakého toho editoru kódu nic jiného provozovat stejně nebudu, zkusím se poohlédnout po Linuxu. Z dřívějška jsem měl poměrně dobré zkušenosti s Suse distribucí a tak jsem se k ní vrátil po cca 5ti letech. A musím hned z kraje říct, že jsem byl mile překvapený tím, jak nový openSUSE vyrostl z dětských nemocí do takového stavu, že bych neváhal nad tím, nainstalovat si jej jako hlavní systém.

Když Linux dohání Windows

Nadpis není zrovna moc přesný, chtěl jsem spíše napsat, když je Linux lepší než Windows, avšak to není zatím ještě 100% pravda.

Před instalací jsem se dost bál toho, aby všechno na mém Eee notebooku fungovalo a aby nebyly problémy s programy. To vše se po instalaci velmi rychle rozplynulo. Hardware funguje na jedničku a všechen potřebný softík jsem si velmi snadno doinstalovat, takže jsem naprosto spokojený. Ještě jinak, byl jsem extrémně spokojený, protože grafické prostředí KDE je opravdu krásné, oproti Windows 7, samozřejmě. Musím uznat, že grafika Windows 7 a konec konců i Windows 8, nemá ani z daleka na nové KDE, které obsahuje spoustu sexy animací, které jsou dost podobné OS X od Apple. Nebo, třeba fonty, přitom taková pitomost řeknete si, jsou zde mnohem čitelnější a hezčí. Nebo, po připojení čehokoliv do USB, je okamžitě funkční. Ne jako ve Win 7, kde musíte několik sekund čekat. Ne to zde opravdu není. Prostě klávesnici připojíte a ihned funguje. Je to opravdu fantastické. Instalace SW, která je většinou na Linuxu celkem adrenalinová záležitost je velmi slušně udělána tak, že hodně aplikaci z internetu si nainstalujete v podstatě jedním kliknutím na zástupce na webové stránce. Pokažená instalace nezbourá systém a korektně se odinstaluje. Pokud někde dojde ke kolizi, jako při instalaci MySQL, kdy jsem již jedno měl nainstalované, počítač ohlásí kolizi a nechá vás rozhodnout co s tím chcete dělat, atd.. Fantastické je také to, že má systém podporu mobilních telefonů, takže rozběhnout na něm můj Samsung Galaxy Mini, byla otázka vteřin a ne týdnů jako na Windows 7. A teď si vezměte, že takový povedený systém běhá na pomalém Eee notebooku. I veškerá animace a 3D přepínání ploch apod.

Ukázka KDE

httpvh://www.youtube.com/watch?v=HXI9k-tjWZ0

Abych jen nechválil, samozřejmě, má openSUSE své mouchy. Tou co mi vadí asi nejvíc je to, že při připojení externího monitoru mi občas počítač zatuhne, což se ve Windows nestávalo. Navíc, přeci jen je to Linux a tak i když má velmi propracované grafické prostředí, tak občas zabrousíte do jinak velmi nadupaného shellu, kde se orientovat není pro relativního linuxového nováčka zrovna snadné. Takže Linux není zrovna systém pro začátečníky. Mimo to, další moucha, či spíš handicap Linuxu je absence klasických her. To mi však vůbec nevadí, nejsem žádný pařan, takže se spokojím s kartami a šachy.

Pokud váháte, jestli již uzrál Linux do podoby, kdy není problém ho provozovat na svém PC jako hlavní systém, pak říkám, že ano, nainstalujte si ho. Je zdarma, funkční, občas mnohem lépe než Windows a má krásné grafické prostředí, které kombinuje výhody Windows 7 a OS X.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..