OpenDNS, nástroj pro efektivní filtrování webu, stejně tak i nástroj pro obcházení internetových filtrů

Dnes jsem narazil v jedné diskuzi na velmi zajímavou službu s názvem OpenDNS. Zasvěcený ajťák hned pochopí o čem je řeč. Pro laiky vysvětlím. Open znamená, že nabízená služba je zpravidla zdarma a všem dostupná. DNS znamená Domain Name Server, což je služba, která překládá doménové názvy třeba www.seznam.cz na IP adresy a obráceně. Bez doménových serverů byste si museli pamatovat IP adresy jednotlivých serverů, což je v praxi nepoužitelné.

K čemu lze OpenDNS využít?

1) Pokud se vám stává, že ně nějaké webové stránky nejsou dostupné, což platí zejména u zahraničních webů, je pravděpodobné že váš DNS server, který máte přidělený od vašeho poskytovatele internetu, je přetížený, nebo nemá načtené všechny záznamy a při jejich dotazování na nadřazené DNS servery vypršel čas.

2) Pokud Váš poskytovatel internetu filtruje internetový provoz, jako to dělá jeden nejmenovaný subjekt poskytující mobilní připojení, můžete s výhodou využít OpenDNS servery, které filtrování částečně umí obejít (záleží na druhu filtrování provozu).

3) Protože, OpenDNS poskytuje možnost filtrování provozu (rodičovská kontrola, filtrování nevhodných stránek ve školách apod.), je možné využít placené služby a veškerý provoz směřovat přes jejich servery. Tím omezíte 90% nevhodného obsahu. Toto filtrování využijí především školy, rodiče malých dětí a firmy (lze propojit s Active Directory), které mohou takto omezit přístup k určitým webových stránkám a monitorovat provoz na síti.

Pokud chcete využít pouze rychlých služeb DNS, pak stačí nastavit v nastavení síťové karty následující DNS servery.

  • 208.67.222.222
  • 208.67.220.220

Filtrovací služby jsou zpoplatněny částkou kolem 20 dolarů za rok pro domácí použití.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..