Na Václavském náměstí v Praze má vyrůst nová hnusárna. Zvítězí peníze, zdravý rozum, nebo lidská hloupost?

Na netu jsem se dočetl, že na Václavském náměstí v Praze se má zbourat starý dům na rohu Opletalovy ulice a Václavského náměstí. Místo něj má vyrůst moderní dům, který asi bude sloužit jako obchod.

Za sebe říkám, že je to prasárna a doufám, že k ničemu takovému nedojde. O Praze se říká, že její centrum je otevřené muzeum. Proto si myslím, že je do nebe volající hloupost cokoliv, co tam může stát ještě pár staletí, bourat a stavět místo toho betonové hnusy oplácané sklem, stejně jako je to u Tančícího domu, který doslova przní nábřeží. Navíc, nevím, jestli jste si toho všimli, ale na tančícím domě se objevili praskliny. Prasklí vejpůl je dokonce i hlavní sloup, který drží celou stavbu.

Není se čemu divit. Domy z panelu a betonu a nejen oni, jsou v česku bohužel dost často ani ne tak špatně, jako nedomyšleně postaveny. Jejich hlavní problém je v tom, že jsou postaveny pevně, jako jeden kus. To znamená, že když se dům pohne, nebo teplotně dilatuje, dojde k jeho popraskání. Architekti s tímto faktem bohužel nepočítají, takže po čase drtivá většina staveb popraská. Začal jsem si toho nedávno všímat. Zjistil jsem, že je to opravdu vážný problém.

Například budova hlavní pošty v Kladně, je díky tlaku, který na ní vyvíjí „kopec“ do, kterého je částečně vsazena a který se hýbe, je doslova rozpůlená vejpůl. Jde to vidět z venku i ze vnitř, protože vevnitř dost ošklivě praskla celá zeď, a jsou popraskané i další části stavby. Přestože si myslím, že by se na dům měl podívat statik, nikoho to zatím nezajímá. Pouze se to zapláclo tmelem.

V našem paneláku, v kterém bydlíme, jsou dokonce prasklé všechny vnější panely. Dokonce je i pár nosných panelů prasklých vejpůl. Otázka je co s tím? Není to problém jen u nás, ale i u většiny panelových domů. Naštěstí, jsou v panelech ocelové pruty, které vše drží pohromadě, nicméně je otázka, kdy popraskají, protože jsou díky prasklinám vystaveny vlivům počasí a postupně korodují. Navíc únava materiálu taky po čase udělá svoje.

No co, uvidíme, co bude dál. Každopádně je fantastické, že někdo o něčem takovém, jako je bourání památek v Praze, vůbec uvažuje. Nejlepší na tom je to, že Havel, který povolil stavbu Tančícího domu, se proti této stavbě bouří. Zajímavé, že? Asi to nejsou jeho kamarádi, nebo nedostal za pozitivní názor na stavbu dostatečně, pokud vůbec, zaplaceno.

Naopak, pan starosta dostal dost zaplaceno, protože se ke stavbě vyjádřil:

„Starosta si ale myslí, že památky, které nejsou úplně památkově chráněné, mohou být za určitých okolností nahrazeny kvalitnější architekturou. „Městská část není žádný skanzen, my se nemůžeme zastavit v 16. ani v 17. století,“ podotkl. O budově na rohu Václavského náměstí a Opletalovy ulice řekl, že ji nepovažuje za špičkovou architekturu, a to i kvůli pozdější dostavbě. Zdroj: http://praha.idnes.cz/

Proboha, jak tohle vůbec někdo může vyslovit.

4 komentáře u „Na Václavském náměstí v Praze má vyrůst nová hnusárna. Zvítězí peníze, zdravý rozum, nebo lidská hloupost?“

  1. Já myslím, že není třeba to zase tak hrotit. Starosta má pravdu – nemůžeme žít ve skansenu. Vždyť za chvíli bysme kvůli památkové mánii nedělali nic jiného, než že bysme cpali milióny do udržování domů dávno vysloužilých. Je to teď asi nějaká móda, ale je nelogická. Odjakživa to fungovalo tak, že jeden sloh nahradil druhý a ten starší postupně ustupoval, nevím proč se to teď někteří snaží změnit. Dnes lidé žijí úplně jinak, než v době výstavby historických domů, tudíž již nemůžou vyhovovat dnešním nárokům.

  2. Promiň, ale naprosto nesouhlasím. Jednak něco tak krásného již nikdo nikdy nepostaví, protože je vše MADE IN CHINA, a stojí to za víc než …. Krása Prahy je v architektuře. Jako technokrat mám rád moderní stavby, avšak ne v centru Prahy.

    PS: Mrkni na fantastický seriál s Viktorem Preissem Praha město věží a snad pochopíš, že o hypermoderních stupidních nákupáčích nikdo, nikdy nic takového točit nebude.

    ukázka z dokumentu
    http://www.youtube.com/watch?v=6yrQAZLHbg4
    http://www.youtube.com/watch?v=ipNE0KX8bT8

  3. Jenom aby nedošlo k nedorozumění – určitě nejsem zastáncem bourání historických budov pro jejich nahrazení nákupními středisky, to ne. Na druhou stranu mi přijde zbytečné chránit každý barák, co kdy v Praze (a kdekoliv jinde) vyrostl, pokud akorát zavazí a nevyhovuje již svým nájemcům. Ze všeho mueza udělat nemůžeme.

    Jinak dokument znám a je jasné, že dnes nikdo nebude běhat od Alberta k Tescu, aby o nich něco točil. Ale podívej se na to z druhé strany – ty věže, které dnes tak obdivujeme, byly taky pouhé užitkové budovy – hlásny, požární hlídky atd. Myslíš, že v době, kdy sloužily svému účelu kolem nich lidé chodili s fascinací ve tváři a chovali se k nim jako ke svatým obrázkům?

  4. Jasně, že pohled na zmiňované věže se časem změnil, dřív to byly užitkové stavby, které majitel nechal udělat pěkné, protože tím chtěl ukázat, že má peníze, stejně jako dnes Rómové, kteří jezdí v nejluxusnějších Mercedesech (viz. náš soused), ale přitom bydlí v nejlevnějších 3+1 s deseti dalšími lidmi.

    Na druhou stranu, tyto staré budovy, které jsou v centru jezdí obdivovat lidé z celého světa, tak proč je bourat, když se dá na nich vydělávat? Tento dům, o kterém mluvíme není zas tak výjimečný, nicméně je součástí několika domů na Václavském náměstí, které by se mělo nechat tak jak je a nebourat ho.

    Navíc ke spoustě těchto starých domů se Váže kus cenné historie a často spousta povídek a pověstí. Netvrdím, zachovávat za každou cenu každý starý dům, ale historické centrum Prahy ano.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..