Komentář Dalibora Dědka ředitele firmy Jablotron o daních na Tchaj-wanu

Možná už se vám to také stalo. Řemeslník se opatrně zeptá, zda na službu chcete účet, anebo budete raději platit nižší cenu bez dokladu. V České republice se prostě přivírá oko nad tím, že část peněz z byznysu teče bez toho, že by se z nich odváděla daň. Naše firma měla téměř 15 let pobočku na Tchaj-wanu. Díky tomu jsem měl možnost poznat o této zemi hodně zajímavého. Jedna z věcí, kterou jsem zpočátku nechápal, byla posedlost Tchajwanců sbírat v obchodech účty. Bez rozdílu, zda si kupují láhev vody, nebo ledničku, si účtenky pečlivě ukládají. Když jsem někde v obchodě nechal ležet účet u kasy, tak mi obvykle prodavač zapomenutou účtenku úslužně vnucoval. Pokud jsem nakupoval s přáteli, měli upřímnou radost, jestliže jsem jim své účty přenechal. Dlouho jsem to považoval za místní úchylku. Později jsem ale pochopil, je to výsledek neuvěřitelně chytrého kroku, který tamní ministerstvo financí zavedlo už v roce 1951. Oficiálně se to jmenuje Uniform Invoice Lottery a jako téměř každá dokonalá věc je naprosto jednoduchá. Všichni podnikatelé na Tchajwanu musí používat registrační pokladny. Každý účet z registrační pokladny má unikátní osmiciferné číslo. No a 25. v každém lichém měsíci pořádá ministerstvo financí velkou státní loterii. Vylosují šest výherních čísel a vy si zkontrolujete všechny své účtenky za předchozí dva měsíce. Za účty, na nichž se shoduje poslední trojčíslí, vyhráváte 200 tchajwanských dolarů (114 korun). Za čtyřčíslí tisícovku, za pět čísel čtyři tisíce a tak postupně až dva miliony tchajwanských dolarů. Je přitom úplně jedno, zda byla vaše účtenka za deset korun, nebo za desetitisíce. Tchajwanský berňák si tak vlastně z celého národa udělal kontrolní orgán, který žádnému obchodníkovi neodpustí nevystavení daňového dokladu. Navíc vítězné účtenky, za něž si vyzvednete svou výhru, zadá finanční úřad do počítače a zkontroluje, zda se údaje shodují s tím, co přišlo registračních pokladen od podnikatelů. Pokud ne, tak běda.Vlastně je to ďábelsky jednoduché a neuvěřitelně účinné. Uvádí se, že zavedením této státní loterie se zvýšil na Tchaj-wanu výběr daní o 75 procent. Daňová loterie tam funguje déle než 50 let a všichni si díky ní zvykli, že je normální platit daně. Nikdy jsem se tam nepotkal s žádným pokusem obejít systém. Zřejmě díky tomu, že všichni řádně platí daně, je na Tchajwanu jednotná sazba daně z přidané hodnoty (DPH) jen 5 %.

Zdroj: Facebook

8 komentářů u „Komentář Dalibora Dědka ředitele firmy Jablotron o daních na Tchaj-wanu“

 1. Myslíte si, že je sazba 5% opravdu dána tím, že všichni platí daně?

  Pokud ano, tak je to začarovaný kruh – všichni nebudou platit daně, dokud budou tak vysoké a vysoké budou tak dlouho, dokud lidi nebudou platit daně…

 2. lerion: Ano, je to začarovaný kruh – vyšší daně mohou znamenat dokonce i to, že se méně vybere na daních, což zase bude znamenat zvýšení daní.

 3. No je to zajimavy, ale ucinost klesa s zvysujici se velikosti uctu:

  Clovek male ucty samozrejme bude sbirat. Ale radeji ozeli moznost vyhry, kdyz usetri nekolik tisic.

  Ale jestli je to opravdu funguje, tak je to kazdopadne pozoruhodny napad.

 4. Už vidím čechy jak kupují jednotlivě žvýkačky – po jednotlivých baleních, hezky s účtenkou 🙂

 5. To Peter Smid:
  Lenze zase kvoli 5% sa obchodnikovi neoplati riskovat, ze dotycny, ktory od neho pozaduje nakup bez dokladu, je z danoveho uradu:)

 6. no nech si kupuju zuvacky aj desat krat denne, je to ich cas, ktory stratia, nic to nemeni na veci, ze to moze fungovat. Najma v restauraciach 🙂

 7. Tato myšlenka je tak jednoduchá až geniální, ale v televizní debatě zástupce cechu živnostníků s touto možností nesouhlasil. Víme proč.
  V Česku se vždy najde mnoho přechytralých, co si myslí, že právě oni jsou ti nejgeniálnější, cizinců, kteří nechtějí platit daně atd.
  ALE JÁ JSEM 100% PRO zavedení tohoto nástroje a divím se, proč k tomu vláda už dávno nepřistoupila. Zase je někdo až moc geniální, že pane Kal…ku?
  Dokladem takto získaným získáváte doklad i k případné reklamaci.
  Jak je to možné, že u nás nic nejde?
  Václav

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..