Jaká matka taková dcera, jaký otec takový syn, aneb kdo, nebo co, nám často kazí život?

Prozření, které mě dnes potkalo, by si zasloužilo pomalu napsat knihu. To co zde chci zmínit, se totiž pořádně nedá vysvětlit v několika málo větách. Dlouho mi v hlavě vrtal jeden problém, který mi dnes moje milovaná psychologie pomohla vyřešit. O tom problému vám zde však psát nebudu, protože tento blog čtou také lidi, kteří mě znají a nechci někoho nějak poškodit.

Jste to, co jíte! Blbost

Zamyslete se nad tím, kdo vlastně jste. Co zformovalo vaší osobnost? Chvilku popřemýšlejte a pak čtete dál.

……

……

……

……

……

To jací jste, nebo kdo vlastně jste, určuje několik faktorů.

Prvním je genetika. Prostě od rodičů dostanete nějaké vlohy. To na formování osobnosti nemá, dle mého názoru, vysloveně fatální vliv. Totiž, ani geniální matematik, vyrůstající v prostředí outsiderů, se automaticky nestane úspěšným. K tomu potřebuje víc, než jen matematický mozek. Pěkně tento případ hezky popisuje špičkový film Dobrý Will Hunting.

Dále pak je to společnost, ve které žijete. Teď nemyslím, společnost globální, třeba na úrovni státu. Ta má schopnost autoregulace, takže ta toho moc zpravidla alespoň v dlouhodobém horizontu nepokazí. Společností myslím rodinu a vaše přátelé. Prostě ty lidi, s kterými se stýkáte. Ti v určitých případech mohou mít fatální vliv na to, co se z vás stane. Proto, je velmi důležité, stýkat se se správnými lidmi. Otázka je, kdo jsou ti správní lidé. Pro každého jedince to totiž budou jiní lidé. Třeba pro toho zmíněného matematika, to budou třeba právě ti matematici.

Dalším z faktorů, formující vaší osobnost, jsou vaši rodiče. A je jedno, jestli je máte, nebo nemáte. Osobně rodiče považuji za velmi důležitý faktor. To jak se chovají (nejen k vám), má na vás obrovský vliv. Zde v zásadě platí přísloví z nadpisu. Největší problém vidím v tom, že děti přebírají od rodičů jejich návyky nevědomky. Často ani pak neví o tom, že jednají stejně jako jejich rodiče.

No a pak jste to vy sami. Kompilace všech faktorů, které na vás měli/mají vliv. Bohužel, pokud nejste samostatně uvažující jedinci, kteří chtějí na sobě pracovat, moc toho nenaděláte. Tedy pokud nemáte štěstí na někoho, kdo vás vyvede z vaší krysí dráhy.

Pokud by někdo ještě namítl, že k dalším faktorům patří zásadní životní události, pak bych s ním v zásadě souhlasil. Myslím si však, že v 9 z 10 případů různých životních událostí, které vás změní jsou spíše různé posttraumatické následky, než cokoliv jiného. Samozřejmě, někdo se může ze dne na den stát lepším člověkem, ale takových případů je minimum. Většinou dochází k různým zahořknutím, blokacím, změně názorů apod.

Samozřejmě, že existují výjimky potvrzující pravidlo, které se z naprostého dna dostali na absolutní vrchol. To jsou však špičkový lidé, kterých je jako šafránu.

Víc toho téma nebudu rozebírat, nejsem vystudovaný psycholog, který by byl schopný zde chrlit různé teorie a cizí slova. Jsem jen přemýšlivý člověk, který se snaží být nad věcí.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..