Jak vytvořit firmu, která Vás přežije?

V současné době pomalu, ale jistě dočítám posledních cca sto stránek z knihy Steve Jobs. Přestože, je kniha životopis, jednoho z nejzajímavějších lidí současnosti, najdete v ní nejen život Steva Jobse, ale i velmi mnoho moudrých rad, které Jobs dostal. Jednou z nejcennějších rad shledávám následující výňatek:

Jobs měl ambice vybudovat firmu, která by ho přežila. Mrkkula odpověděl, že firmy s dlouhým životem vědí, jak reinvestovat samy sebe. Hewlett-Packard to udělal opakovaně. Začali jako firma vyrábějící malé přístroje, potom vyráběli kalkulačky a teď se přeměnili na počítačovou firmu. „Apple byl v počítačovém podnikání zastíněn Microsoftem“, vykládal Markkula. „Budeš muset společnost přeměnit, aby dělala něco jiného, třeba jiné počítačové výrobky nebo přístroje. Budeš muset být jako motýl a umět se přizpůsobit“. Jobs toho moc neřekl, ale souhlasil s ním…..

V knize je spousta zajímavých ideí. Počínaje tím, že jednoduchost je nejvyšší dokonalost, přes to, že obal vždy prodává, takže moc záleží na tom, jak produkty vypadají, konče třeba tím, že se nemáte spokojit s ničím horším, než s dokonalostí. Samozřejmě, že v knize je to popsané trochu jinak. Knihu doporučuji všem, co podnikání myslí skutečně vážně.

PS: Je až neskutečné, jak Apple, Microsoft, Disney, Oracle, Xerox a další firmy byly propletené.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..