Jak těžit Bitcoin: komentář k videu

O tom, jak těžit Bitcoin je napsáno již mnoho, nemá tedy smysl nosit dříví do lesa. Docela hezky je to vysvětleno na následujícím videu, ke kterému mám docela dost dlouhý komentář, takže jsem to rovnou hodit na můj blog jako celý článek.

> Odkaz na video <

Hezké video, ale chce to pár korekcí.

Mineři vykoupili speciální karty na těžení. Ty se u nás téměř koupit nedají. CZC za minerské karty vydává obyčejné katy. Alza má aktuálně dvě speciálky, ale jen pro B2B zákazníky, čemuž nerozumím, i když mi to může být jedno.

Kryptoměny rozhodně nejsou něco jako internet na začátku. Nechci zabíhat do podrobností, ale pomalu se likvidují daňové ráje, protože od tohoto roku mají povinnost reportovat stavy účtů zákazníků. Někde to už funguje na 100%, jinde teprve bude. Je tedy otázka, jestli se dříve či později kryptoměny postaví mimo zákon. Popravdě jsem na to zvědavý, protože od příštího roku se budou banky v kryptoměnách prý také angažovat. Dokonce americký FED chce mít vlastní kryptoměnu. No bude to zajímavé. Pravda je, že kde jsou peníze, jsou podvody a korupce, takže třeba se to nakonec nezakáže, protože většina vlád je korupcí prolezlá až to hezké není.

Co se týče těžení bitcoinu, je vytěženo cca 16 z 21 miliónů BTC. Vzhledem k tomu, že se náročnost těžby zvyšuje exponenciálně, nemělo by v brzké době dojít k vytěžení BTC, nicméně, již dnes existují způsoby, jak těžení dost urychlit, ale poslední snaha o zavedené modifikací byla zamítnuta komunitou. Do budoucna bude zajímavější než těžení spíše vydělávání na potvrzování transakcí. Nedávná aféra zvedla cenu za transakci až na 700 Kč.

Dle mého názoru těžení BTC není tak efektivní, jako přímá investice do ní. Pokud máte volné peníze, je výhodnější si měnu nakoupit a spekulovat na růst. Bohužel je to vysoce riskantní spekulace, nicméně se zdá že by cena BTC měla ještě dost vyrůst.

Je škoda, že jsem v době, kdy BTC začínal nepokračoval v těžení, dnes bych byl nechutně bohatý. Problém byl v tom, že tehdá grafiky neměli tak vysoký výkon a tak těžení znamenalo totální zabití počítače. Mimo to, kdo mohl vědět, že se to takhle nafoukne.

Docela se v dotazech pod videem množí dotazy na to, jestli se dá starý HW použít na těžení. Odpověď je jednoduchá, ano dá, ale je to vysoce neefektivní, takže se vlastně použít nedá. Lidi, co se profesionalizovali na těžbu BTC, mají doslova farmy speciálních počítačů, které nemají velkou spotřebu a nabízí docela slušný výkon. Je to však vykoupeno velmi vysokou pořizovací cenou. Někde to jde fakt do extrémů viz. Ekologická těžba kryptoměn: Rakušané chtějí využít hydroelektrárnu. V domácích podmínkách můžete najít třeba toto viz. foto. Ti co mají víc peněz využívají špičkový HW jako je třeba aktuálně BITMAIN ANTMINER S9, který nabízí, pokud správně počítám, oproti GPU 1.500x vyšší výkon při těžení. Cena tohoto HW je cca 1.700 Euro.

Ještě jeden tip: BTC je fajn, ale takový Ethereum má taky dost dobře našlápnuto a zatím není tolik využíván. To znamená, že příjem z jeho těžby se do budoucna (výhledově 1 až 2 roky), dá brát jako výrazně zajímavější, viz článek: Novogratz: Bitcoin může být na konci 2018 na 40 000 USD, ethereum může růst trojnásobně.

Nakonec přidám odkaz na pár dost dobrých videí o kryptoměnách.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..