Jak na trvale udržitelné hubnutí

Hubnutí je něco, o čem existují nejrůznější báje a pověsti. Faktem je, že se jedná o komplexní záležitost,  s kterou vám žádné zázračné metody hubnutí nepomohou. Osobně právě procházím ze zdravotních důvodů hubnutím, ke kterému jsem se sám rozhodl. Respektive mi doktorka řekla, že by to bylo vhodné, protože moje tělo vykazovalo různé následky tloustnutí.

Jak udržitelně hubnout?

Od přírody jsem člověk líný, takže jsem chtěl hubnout pohodlně, tak abych se nemusel nějak příliš omezovat. Otázka byla, jak na to. Již z dřívějška mi bylo jasné, že nejrůznější zázračné metody hubnutí nefungují a pokud fungují, jsou ve finále bez efektu, protože po dokončení diety jde opět váha nahoru. No a pitomosti jako krabičková dieta jsem také zavrhl. To, že si platíte tisíce korun měsíčně za to, že někdo vám jídlo rozhází do malých krabiček mi přišlo jako neskutečně hloupé, už jen proto, že vy sami se musíte naučit si chtě nechtě jídlo omezit sami. Pamatujte si, staré dobré přísloví: jez do polosyta, pij do polopita. Pamatuji si na jeden pořad o nadměrných tlouštících, kdy jeden člověk ztloustl, přestože jedl zdravě. Jeho problém totiž byl, že jedl příliš mnoho. Denně tento člověk snědl několik kilo pomerančů, což mu zajistilo přísun velkého množství cukrů, načež postupně začal přibírat. Je fakt, že nadměrně tlustí lidé trpí nějakou poruchou zažívání. Proto, pokud máte více kulatý pupík než je zdrávo, skočte si za svým doktorem prokonzultovat váš zdravotní stav. Abyste nedopadli jako Helena Růžičková, která byla celý život tlouštík, ne protože by příliš jedla, ale protože se jí v těle usazovala voda. Takže na to pozor.

Abyste mohli efektivně hubnout, potřebujete tři zásadní věci

1 – vědět, že vaše tloušťka není ze zdravotních důvodů

1a – rychlost hubnutí záleží na vašem tělesném somatotypu. Zpravidla muži rychleji hubnou. Lidé s rychlím metabolizmem, budou hubnout snadno hned od prvního dne. Lidé s pomalým metabolizmem budou hubnout pomaleji, ale hubnout budou, proto je potřeba trpělivost.

2 – musíte mít přeci alespoň trochu pevnou vůli

3 – změnit svůj jídelníček

Třetí bod, změna jídelníčku, je něco, co je zcela zásadní pro hubnutí. Již dříve jsem zahlédl v knihovně mého otce knížku o léčení jídlem (přesný název nevím), která mě ve finále k tomuto hubnutí inspirovala, byť jsem jí ani nečetl. Filozofie této knihy spočívala v prostém faktu, že pokud bude vaše tělo dostávat správnou stravu, samo se po čase uzdraví. Věřte nebo ne, je to opravdu tak. Dokud jsem to nedávno nezkusil, nevěřil jsem, že je to možné.

Jak hubnout změnou jídelníčku?

Jak už jsem napsal jsem člověk líný a neochotný se moc omezovat. Udělal jsem to tedy následovně. Jednak jsme s manželkou přestali chodit do školní kuchyně (vaří i pro veřejnost), kde jak jsem po čase zjistil, nevařili zdravě. Sice se jídelna snažila mít pokaždé jedno ze tří jídel zdravé, avšak nekvalifikované kuchařky nedokázali takové jídlo připravit. Když jsem po nějaké době přemýšlel o tom, co tam jím, došlo mi, že znační podíl na mém zdravotním stavu má právě tato jídelna a doktrína mého otce, který do mě pořád hustil, že mám jíst polévky, protože jsou výživné. Ano to sice jsou, ale také jsou extrémně tučné. Pokud si uděláte echt českou polévku, i bez přidání tuku, a necháte jí vychladnout v lednici, zjistíte, že se změní v „amarouny“, tukem ztuhnou hmotu. Pokud takové super tučné polévky jíte pravidelně, nemůžete se divit, že budete tloustnout jak na běžícím páse. Takže pozor, pokud nutíte děti do takových hloupostí, nechte toho. Takže to byl první krok, v kterém jsme začali vařit obědy doma.

Dalším krokem na změně jídelníčku bylo vynechání tuku, kde to jen jde. Olej jsme nahradili olivovým, tuk přestali zcela používat, omezili jsme téměř na nulu bílou mouku, místo které se snažíme jíst celozrnné náhražky. Těstoviny jsme vyměnili za celozrnné, a začal jsem kupovat místo obyčejné nekvalitní šunky, které sníme poměrně dost, pouze tu nejkvalitnější a tudíž tu nejdražší šunku (šunku máme rádi, a tak jsme se jí nechtěli zbavovat). Proč kupovat pouze nejkvalitnější salámy, když už je chcete jíst, je snad všem jasné. Levné salámy obsahují spoustu nezdravých a často odporných přísad, zbytků, chemie apod. Jinak ke snídani jím pravidelně ochucenou ovesnou kaši, a večeři se snažím jíst jen něco málo, třeba namazaný chleba, nějaké ovoce, zeleninu a apod. A přestože, se snažíme jídlo omezovat, nesnažíme se nějak trpět hlady. Jednak je to nepříjemné a je to zbytečné. Mimo to, stresujete tělo, které následně o to více bude ukládat vše co dostane do tuků.

Naučil jsem se v poslední době také nakupovat v obchodě se zdravými potravinami, které máme paradoxně hned o ulici dál. Zde jsem oběvil spoustu zajímavých věcí. Třeba nyní se snažím nahrazovat baštění chipsů u televize, baštěním sušenek, tyčinek a jiných celozrnných pochutin. Nevěřili byste, kolik je dnes na trhu zdravých a hlavně dobrých celozrnných náhražek.

Jinak se nesnažíme vyhýbat normálním jídlům, třebaže se skutečně tučným věcem opravdu vyhýbáme. Normálně občas chodíme do „Mekáče“ apod., aby tělo dostávalo i jiné věci, než jen to zdravé. Ono, když se podíváte na vegetariány a jim podobné skupiny, tak zjistíte, že se to s tím zdravím jídelníčkem nemá přehánět. Tělo totiž potřebuje vše, proto občas koupím prostě to, na co mám chuť, protože  zastávám názor, že tělo si samo řekne o to co potřebuje, tak proč mu to odepírat.

S hubnutím souvisí i pohyb. Ten se popravdě snažím zatím nepřehánět, protože by mohlo dojít k většímu nárůstu svalové hmoty, což by mohlo zkreslovat samotné hubnutí (váhu), takže většinou, pokud to jde, hrajeme hru geocaching, která nás vytáhne na velmi zajímavá místa do přírody a také chodíme plavat. Dejte u sportu pozor na to, že pokud hubnete, není pravděpodobně váš jídelníček optimalizován na vyšší energetické výdaje, které se sportem souvisí.

Co se týče dětí a diet, tak pokud nemají zdravotní problémy, nemá smysl jim příliš měnit jídelníček (tedy pokud nejedí opravdu špatně). Děti naopak potřebují pochyb! Toho se současným dětem nedostává téměř vůbec.

No jinak by bylo dobré uvést, že pravidelně baštím Ostropestřec mariánský, který podporuje činnost jater. Také piji hodně zeleného čaje, nejen protože ho prodávám e-shopu, ale protože ho mám rád. Pokud máte zájem, mrkněte na www.myteashop.cz. Článek není napsán pro podporu prodeje mých čajů, takže jestli nechcete, tak si je kupte jinde.

Závěrem chci dodat, že nejsem žádný doktor, a tento článek je pouze o mé zkušenosti s hubnutím. Pokud se chcete mým postupem řídit, děláte tak jen na vlastní nebezpečí. K hubnutí a různým dietám je potřeba přistupovat rozumně, nic nepřehánět a nespoléhat na zázraky.

Jedna myšlenka na “Jak na trvale udržitelné hubnutí”

  1. Pěkný článek. Možná bych se více rozepsal o motivaci k hubnutí. Přece jen to je mnohdy podceňovaná věc a je neméně důležitá než všechno ostatní. Pokud nemáme silnou motivaci a brzy vše porušíme, nezbyde nám z předchozí snahy vůbec nic.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..